شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 116673 | |

مرمت خانه سیستانی از سوی مرمت‌گران ایرانی و آلمانی پس از گذشت نزدیک به 10 سال به پایان رسید و این بنا نیمه اول اسفندماه سال جاری افتتاح می‌شود.

 مرمت خانه سیستانی از سوی مرمت‌گران ایرانی و آلمانی پس از گذشت نزدیک به 10 سال به پایان رسید و این بنا نیمه اول اسفندماه سال جاری افتتاح می‌شود.

پروژه مشترک مرمت خانه سیستانی ارگ بم که نزدیک به 10 سال به طول انجامید، قرار است با حضور سفیر آلمان در ایران، مسوولان ارشد سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و مسوولان محلی بم در نیمه اول اسفندماه برگزار شود. افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم با اعلام این خبر گفت: «طرح مشترک مرمت خانه سیستانی با همکاری متخصصان دانشگاه درسدن آلمان و کارشناسان ایرانی انجام شد.»او افزود: «این پروژه مرمتی براساس تفاهمنامه‌یی که سال ۸۷ بین سازمان میراث ‌فرهنگی و دانشگاه درسدن منعقد شد، آغاز به کار کرد. در حال حاضر این پروژه مشترک به اتمام رسیده و قرار است افتتاح آن با حضور سفیر آلمان در ایران برگزار و گزارش آن به مسوولان آلمانی نیز ارسال شود.»ارگ بم یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های خشتی جهان در شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. «بم و منظر فرهنگی آن» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این ارگ عظیم در مسیر یکی از شاخه‌های فرعی جاده ابریشم قرار دارد. پنجم دی ۱۳۸۲، بر اثر زلزله شدیدی که شهر بم و حومه آن را تحت‌تاثیر قرار داد، بیش از ۸۰درصد ارگ بم تخریب شد. چند روز پس از رخ دادن زمین ‌لرزه، رییس‌جمهور وقت ایران قول بازسازی این اثر جهانی را داد. البته در بازسازی بم هیات‌های مختلفی از کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی با ایران همکاری کردند و این اثر هم‌اکنون از فهرست آثار در خطر جهانی خارج شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران