شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 111419 | |

آلکساندر گراندازی برای «تاریخ رم» به‌عنوان برنده جایزه شاتوبریان ۲۰۱۷ انتخاب شد. به گزارش اکتوالیته، جایزه شاتوبریان در سی و یکمین دوره برگزاری خود به آلکساندر گراندازی برای کتابش با عنوان «شهر. تاریخ شهر رم از مبدا تا مرگ آگوستوس» تعلق گرفت.

آلکساندر گراندازی برای «تاریخ رم» به‌عنوان برنده جایزه شاتوبریان ۲۰۱۷ انتخاب شد. به گزارش اکتوالیته، جایزه شاتوبریان در سی و یکمین دوره برگزاری خود به آلکساندر گراندازی برای کتابش با عنوان «شهر. تاریخ شهر رم از مبدا تا مرگ آگوستوس» تعلق گرفت. این کتاب توسط انتشارات پریان در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. این کتاب با ارجاعی به فرهنگ غرب، به تحقیق از دوره رنسانس پرداخته و شهر باستانی رم را زیر ذره‌بین قرار داده است. بیوگرافی شهر رم که مرکز نخستین جهانی‌سازی تاریخ بود، در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است. نویسنده در این کتاب با بازگشت به دوره آگوستوس، شهر رم را مورد بررسی قرار داده و نشان داده چطور این شهر از مکانی ساده، به یک شهر جهانی بدل شد. قرن پس از قرن، پیروزی پس از پیروزی، رم مسیر پیشرفت را طی کرد و به سنگ بنایی بدل شد که می‌توان تاریخ ایتالیا را روی آن خواند. به گزارش مهر، آلکساندر گراندازی فارغ‌التحصیل ادبیات کلاسیک از «اکول نرمال سوپریور» فرانسه، مدرس رشته زبان و ادبیات لاتین در دانشگاه سوربون پاریس است. او کتاب‌های متعددی نوشته‌ که «بنیاد رم» در سال ۱۹۹۱ و «لاتسیوی باستان» در سال ۲۰۰۸ از جمله آنهاست.

جایزه شاتوبریان به ارزش ۸ هزار یورو برای تجلیل از کتابی در زمینه تحقیق تاریخی یا تاریخ ادبیات یا اثر داستانی با تمرکز بر تاریخ اهدا می‌شود. آثاری برای این رقابت پذیرفته می‌شوند که به نوعی به زمان زندگی شاتوبریان یا آثار وی مرتبط باشند. اهدای این جایزه از سال ۱۹۸۷ شروع شده و امانوئل دووارسکویل، روبرتو گالاسو و آرلت جوانا از برندگان پیشین آن هستند. سال ۲۰۱۶ جایزه شاتوبریان به تیری لنتس برای کتاب «جوزف بناپارت» تعلق گرفت. این جایزه ۸ فوریه ۲۰۱۸ در مراسمی که در انستیتو فرانسه برگزار می‌شود، به برنده آن اهدا خواهد شد. فرانسوا شاتوبریان (۱۸۴۸ - ۱۷۶۸ میلادی) نویسنده، شاعر و سیاستمدار فرانسوی بود که به‌عنوان بنیانگذار رمانتیسیسم در ادبیات فرانسه شناخته می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران