شماره امروز: ۵۴۷

نگاهی به کاهش تلفات ناشی از حوادث تروریستی در کشورها

| کدخبر: 111418 | |

گروه گوناگون در سال گذشته گزارش‌های بسیاری از محدود شدن مرز و نیروی گروه‌های تروریستی منتشر شده است. در میان حملات تروریستی صورت‌گرفته در سال‌های گذشته، داعش بیشترین سهم را به خود اختصاص داده بود

گروه گوناگون  در سال گذشته گزارش‌های بسیاری از محدود شدن مرز و نیروی گروه‌های تروریستی منتشر شده است. در میان حملات تروریستی صورت‌گرفته در سال‌های گذشته، داعش بیشترین سهم را به خود اختصاص داده بود که براساس آمار منتشر شده، در سال 2016، بسیاری از اعضای این گروه جدا شده و به سرزمین‌های خود بازگشتند. در آخرین گزارش‌های منتشر شده، بیشترین آمار مرگ‌ومیر ناشی از حملات تروریستی در سال 2016 مربوط به عراق، افغانستان و سوریه بوده است. در تازه‌ترین نسخه منتشر شده شاخص جهانی تروریسم در سال 2017، در مجموع، حدود 25هزار و 673 مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم در سراسر جهان به ثبت رسیده است. آنطور که این گزارش نشان می‌دهد، افغانستان، عراق، نیجریه، سوریه و پاکستان، سه‌چهارم مرگ‌ومیرهای ناشی از تروریسم را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که جز عراق، سایر کشورهای درگیر با تروریسم، در مقایسه با سال 2015، کاهش قابل‌توجهی در شمار تلفات داشته‌اند. آمار اعلام شده در سال میلادی جاری، کاهش 13 درصدی تلفات ناشی از حوادث تروریستی را در مقایسه با سال‌های 2015 تا 2016 نشان می‌دهد. در گزارش‌ها اعلام شده که آمار کشته‌شدگان ناشی از حملات افراط‌گرایان برای دومین سال متوالی میلادی کاهش یافته اما «تعداد» کشورهای مورد هدف حمله‌های تروریستی رشد داشته است. طبق این گزارش، ترکیه و مصر، در میان سایر کشورها نیز، بیشترین افزایش تروریسم را داشته‌اند. در سطح جهانی نیز تعداد حمله‌های تروریستی در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، حدود ۱۷ درصد افزایش یافته است. هدف اصلی این حملات شهروندان عادی و دارایی‌های آنها بوده است. در سال ۲۰۱۶ حدود یک درصد از کل قربانی‌های حوادث تروریستی مربوط به کشورهای عضو «سازمان همکاری‌های اقتصاد و توسعه» بوده است. از سال ۲۰۱۴ نیز گروه تروریستی داعش در ۱۸ مورد از ۳۳ کشور عضو این سازمان حمله تروریستی صورت داده است.

براساس این گزارش، عراق، با بیش از 9هزار کشته در حملات تروریستی، بیشترین آمار تلفات را در سال 2016 به خود اختصاص داده است. به گزارش وزارت امور خارجه امریکا، گروه تروریستی داعش در سال گذشته مرگبارترین گروه تروریستی در جهان بوده و تعداد حملاتی که در عراق انجام داده با رشد 20 درصدی در سال گذشته روبه‌رو شده است. تعداد تلفات حملات داعش نسبت به سال 2015 میلادی بیش از 69 درصد رشد داشته است. بعد از عراق، افغانستان با بیش از 4هزار کشته در سال 2016، بالاترین میزان تلفات ناشی از تروریسم را به خود اختصاص داده است. طبق آخرین گزارش‌های منتشر شده از این کشور، تلفات ناشی از حملات تروریستی در افغانستان در مقایسه با سال 2015، حدود 15 درصد افزایش داشته است. براساس این گزارش، طالبان مسوول 67 درصد از تلفات غیرنظامیان در افغانستان بوده که در این میان، حدود 18 درصد از غیرنطامیان نیز توسط نیروهای طرفدار حکومت افغانستان و 5 درصد دیگر نیز توسط تروریست‌های داعش کشته شده‌اند. در سال میلادی گذشته، حوادث تروریستی در سوریه نیز بیش از 2هزار نفر کشته برجا گذاشت.

با این آمار، سوریه در میان کشورهایی با بیشترین تلفات ناشی از تروریسم، رتبه سوم را به خود اختصاص داد. آنطور که در این گزارش گفته شده، نیجریه بیشترین کاهش مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم را به خود اختصاص داده است. براساس آمار اعلام شده در سال 2016، شمار تلفات حوادث تروریستی در نیجریه، کمتر از 2هزار نفر اعلام شد که این رقم در مقایسه با سال 2015، کاهش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد. گزارش‌ها از نیجریه حاکی از کاهش 80 درصدی شمار افرادی است که توسط گروه تروریستی بوکوحرام در این کشور کشته می‌شدند.

طبق گزارش شاخص جهانی تروریسم، پاکستان، سومالی، ترکیه و یمن نیز از دیگر کشورهایی هستند که در سال 2016، حوادث تروریستی را تجربه کرده‌اند؛ هرچند که آمار تلفات در این کشورها حاکی از کاهش مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم است. دراین کشورها به‌طور متوسط حدود 500 تا یک‌هزار نفر در سال 2016 براثر حملات تروریستی کشته شدند. شمار تلفات ناشی از تروریسم در لیبی و هند نیز، طبق این گزارش حدود 300 نفر در سال 2016 اعلام شده است.

هرچند که در این گزارش نامی از کشورهای اروپایی دیده نمی‌شود، اما آمارها نشان‌ می‌دهد که فعالیت گروه‌ تروریستی داعش در کشورهای اروپایی افزایش یافته، به‌طوری که از سال 2014 تاکنون، حدود 75 درصد مرگ‌های ناشی از عملیات تروریستی در این کشورها با هدایت داعش، یا الهام‌گرفته از اهداف این گروه بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران