شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 110597 | |

اواخر هفته گذشته انتشار خبرهایی از کویر جهانی لوت، نگرانی‌هایی را از محدود کردن ورود و خروج به این منطقه رازآلود که در چند سال اخیر برخی مسافرانش را بلعیده، ایجاد کرد. جمعیت مسافرانی که به بیراهه‌های این کویر کمتر شناخته‌ شده قدم می‌گذارند، هر سال در حال افزایش است؛

اواخر هفته گذشته انتشار خبرهایی از کویر جهانی لوت، نگرانی‌هایی را از محدود کردن ورود و خروج به این منطقه رازآلود که در چند سال اخیر برخی مسافرانش را بلعیده، ایجاد کرد. جمعیت مسافرانی که به بیراهه‌های این کویر کمتر شناخته‌ شده قدم می‌گذارند، هر سال در حال افزایش است؛ کویری که بخش‌هایی از آن زمانی گذرگاه قاچاقچیان بود. به همین خاطر حریم نظامی در آن تعیین و مناطقی از آن مین‌گذاری شد؛ مین‌هایی که در سال‌های اخیر جان برخی گردشگران را به مخاطره انداخت. اکنون با گسترش سفر به دل لوت، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داده که ورود تورهای فاقد مجوز به بیابان لوت ممنوع است و برپایی تورهای گردشگری به این مقصد باید در چارچوب قوانین پایگاه ثبت جهانی بیابان لوت باشد. به گزارش ایسنا، معاون گردشگری کرمان گفت: ما ورود به لوت را محدود نکردیم؛ اصلا بحثی با عنوان ممنوعیت یا محدودیت سفر به این بیابان که ثبت جهانی شده، مطرح نیست. موضوع ما فقط سامان‌دهی تورهای غیرحرفه‌یی و غیرمجاز در این منطقه است، تورهایی که با افراد ناآشنا و نابلد اجرا می‌شود و مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

خلیل همایی‌راد مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان، پیرو این اتفاق به حریم‌های تعیین شده برای ورود به کویر لوت اشاره کرده و گفته بود: این کویر براساس مصوبات امنیتی و ملاحظات ایمنی به  3 بخش سبز (ورود آزاد)، نارنجی (نیازمند مجوز و با هماهنگی) و قرمز (ممنوعه) تقسیم شده و هرگونه ورود بدون مجوز به مناطق نارنجی و قرمز می‌تواند مخاطرات جدی برای امنیت گردشگران به‌دنبال داشته باشد. او افزوده بود: مفقود شدن، گرفتار شدن در توفان‌های کویری یا زمین‌های نامناسب و صعب‌العبور ازجمله مخاطرات سفر به مناطق حساس لوت است، ضمن اینکه کویر لوت در رصد اطلاعاتی نیروهای نظامی و امنیتی قرار داشته و عدم هماهنگی برای ورود به مناطق کویری (جز محدوده سبز) می‌تواند موجب بروز مشکل برای کسانی شود که مقررات ورود به کویر را نادیده گرفته‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران