شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 110114 | |

زمانی «جادوگر شهر اُز» یا رمان‌های «هری پاتر» جزو کتاب‌های ممنوعه بودند یا داستان کودکانه‌یی از «رولد دال» به حمایت از کمونیسم متهم شده است اما امروز در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار دارند.

زمانی «جادوگر شهر اُز» یا رمان‌های «هری پاتر» جزو کتاب‌های ممنوعه بودند یا داستان کودکانه‌یی از «رولد دال» به حمایت از کمونیسم متهم شده است اما امروز در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار دارند.

«دویچه وله» گزارشی را درباره کتاب‌های معروف و پرفروشی که زمانی چاپ‌ و توزیع‌شان ممنوع بوده، منتشر کرده که در آن نام داستان‌هایی که این روزها طرفداران زیادی دارند، دیده می‌شود. در دنیا هفته‌یی داریم به نام «هفته کتاب‌های ممنوعه». این هفته که از ۲۴تا ۳۰سپتامبر برگزار می‌شود، نخستین ‌بار در سال ۱۹۸۲ از سوی انجمن کتابخانه‌های امریکا و سازمان عفو بین‌الملل راه‌اندازی شد و هدف آن جلب ‌توجه مردم به سوی آسیب‌هایی است که سانسور و ممنوعیت چاپ کتاب‌ها در سرتاسر جهان داشته و خواهد داشت. در این فهرست با کمال تعجب به نام آثار تاثیرگذار و پرفروشی مثل «مزرعه حیوانات» جورج اورول، «فرانکشتاین» مری شلی و «جایی که موجودات وحشی هستند» نوشته رولد دال برمی‌خوریم. هفت‌گانه«جی. کی. رولینگ» که از سال ۱۹۹۷ روانه بازار کتاب شدند و در آنها داستان مدرسه جادوگری و پسری به نام «هری» روایت شده از سال ۲۰۰۰تا ۲۰۰۹ صدرنشین فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی بودند اما همزمان گروه‌های مختلف مذهبی سعی در سانسور کردن آنها داشتند. بسیاری از خواننده‌های مسیحی این رمان‌ها را «شیطانی» می‌خواندند و حتی در پیتزبورگ نسخه‌هایی از آنها سوزانده شد. تدریس این مجموعه رمان همچنین در مدرسه‌های امارات متحده عربی ممنوعیت داشت. رمان‌های «هری پاتر» تاکنون به ۷۹ زبان دنیا ترجمه شده‌ و در سطح جهان ۴۵۰میلیون جلد فروش داشته‌اند. ممکن است ممنوعیت چاپ کتاب‌های کودک و قصه‌های افسانه‌یی مسخره به نظر برسد اما داستان‌های«برادران گریم» هم یکی از قربانیان ممنوعیت نشر بودند. حتی داستان کلاسیک کودکانه‌یی درباره ماجراجویی‌های پسرکی به نام «جیمز» هم در صنعت نشر به چالش کشیده شده؛ «جیمز و هلوی غول‌پیکر» قصه ماندگار «رولد دال» که از معروف‌ترین آثار ادبیات کودک محسوب می‌شود و در سال ۱۹۶۱ به چاپ رسید در دهه ۱۹۹۰به خاطر استفاده از یک کلمه و اشاره به تنباکو و نوشیدنی الکلی ممنوع‌الچاپ شد. «جادوگر شهر اُز» نیز از مشهورترین داستان‌های کودک جهان است و نخستین ‌بار در سال ۱۹۰۰ به چاپ رسید. این مجموعه رمان در امریکا چندین ‌بار به مشکل برخورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران