شماره امروز: ۵۴۷

| | |

تعدادی از فرش‌های باغی نفیس دوره قاجار برای نخستین ‌بار در عمارت چادرخانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته شده‌اند.

تعدادی از فرش‌های باغی نفیس دوره قاجار برای نخستین ‌بار در عمارت چادرخانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته شده‌اند.

مدیر مجموعه فرهنگی- تاریخی کاخ گلستان با اعلام این خبر گفت: فرش یکی از عالی‌ترین جلوه‌های هنر ایران و بهترین تجسم باغ است به طوری‌ که در ایران مفهومی نمادین از بهشت است و هندسه‌یی ویژه بود که در آن نهرها، گیاهان و کوشک‌ها به روش‌های گوناگونی تقسیم شده است. او افزود: شناسایی مفهوم هندسه در باغ و فرش ایرانی و چگونگی استفاده از این مفهوم برای ایجاد پیوند در ترکیب‌بندی آن، یکی از مهم‌ترین اهداف فرش‌بافی است و دارای معانی عمیق بوده که غنای یکی باعث تاثیر بر دیگری شده است.

به گزارش ایسنا، مسعود نصرتی اظهار کرد: فرش و باغ ایران دو هنر کهن هستند که با هم پیوند دارند، نقش‌هایی مانند گل و مرغ در فرش‌های ایرانی باعث شده تا این هنر از طبیعت باغ‌سازی بهره‌مند شود. او از برپایی نخستین نمایشگاه فرش‌های باغی قاجاری کاخ گلستان خبر داد و افزود: کاخ گلستان گنجینه‌یی از فرش‌های باغی نفیس بوده که در این نمایشگاه ۹تخته فرش با 7 تخته قالیچه و ۲ تخته قالی با طرح‌های درختی، محرابی، گلدانی، لچک ترنج و ظل‌السلطانی از شهرهای اراک، فراهان، مشهد، اصفهان و کاشان به نمایش گذاشته شده است. قدمت این فرش‌ها به اواخر دوره قاجار می‌رسد.

مدیر کاخ گلستان افزود: جنس این فرش‌ها از ابریشم، پشم و پنبه بوده و بافنده آن مشخص نیست، تنها یک فرش که متعلق به شهر مشهد است، نام بافنده آن روی کتیبه فرش به نام اخوی مشخص شده است. درحال حاضر ۳۴۰ تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان‌های مختلف به نمایش گذاشته شود. این نمایشگاه تا پایان مهر و از ساعت 9 تا 16 امکان‌پذیر است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران