شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 106231 | |

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با افتتاحیه‌یی مردمی و با حضور نمایشگران آیینی و سنتی و مدیران مرکز هنرهای نمایشی آغاز شد.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با افتتاحیه‌یی مردمی و با حضور نمایشگران آیینی و سنتی و مدیران مرکز هنرهای نمایشی آغاز شد.

به گزارش ایلنا، این جشنواره با حضور گسترده مردم در محوطه بیرونی مجموعه تئاتر شهر آغاز به کار کرد.

افتتاحیه این جشنواره، هیچ‌گونه سخنرانی نداشت و به جای برنامه‌یی رسمی، قطعات کوتاه نمایش آیینی و موسیقی با حضور تماشاگران اجرا شد. در این برنامه مرشد میرزاعلی به اجرای نقالی و شاهنامه‌خوانی پرداخت. سپس کودکان و نوجوانان حاضر در بخش جوانه‌های نمایشی به اجرای قطعات نمایشی در پاتوق کودکان و نوجوانان پرداختند. همزمان با اجرای این قطعات، گروه‌های موسیقی نیز با فاصله‌یی اندک، بر سکوی میانی مجموعه تئاتر شهر حرکات موزون آذری انجام دادند. همراه با اجرای برنامه‌های فضای بیرونی، گروه‌های حاضر در بخش صحنه‌یی نیز نمایش‌های خود را در سالن‌های مختلف میزبان جشنواره، روی صحنه بردند. نمایش‌های بخش قهوه‌خانه هم از جمله آثاری بودند که مورد استقبال تماشاگران قرار گرفتند.

در نخستین روز جشنواره، محوطه باز تالار وحدت شاهد اجرای نمایش‌های گوناگونی همچون ترنا بازی، نقالی، آیین لزگی و... بود و گروه‌های موسیقی نیز برنامه‌های ویژه خود را برگزار کردند.

در فاصله میان اجرای این برنامه‌ها، مدیران و مسوولان جشنواره همچون داوود فتحعلی‌بیگی، دبیر جشنواره، اردشیر صالح‌پور و محمدحسین ناصربخت نکاتی را درباره آیین‌های نمایشی ایرانی بیان کردند. همچنین مهدی شفیعی مدیر اداره کل هنرهای نمایشی با تبریک عید قربان گفت: «آیین‌های ارزشمند ما همیشه در اعیاد که به نوعی نقطه عطف هستند، ظهور و بروز بیشتری پیدا می‌کنند. هر چه بیشتر در جهت به‌روز شدن این آیین‌ها بکوشیم، قطعا فرهنگ پربارتری خواهیم داشت.»

شفیعی با ابراز قدردانی از حضور تماشاگران و تلاش برگزارکنندگان جشنواره اضافه کرد: «علاقه و استقبال شما نشان می‌دهد که این آیین‌ها همچنان زنده‌اند و فرهنگ ایرانی اسلامی همیشه پایدار است.» بخش قهوه‌خانه با مدیریت عظیم موسوی هر شب از ساعت 21 تا 23 در محوطه بیرونی تالار وحدت برپاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران