شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 105607 | |

«شب شرقی» عنوان ملودرامی عاشقانه‌ است که در آن دو مرد ایرانی و اروپایی در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. ناصح کامگاری قصد دارد نمایش «شب شرقی» را شهریورماه در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به روی صحنه آورد.

«شب شرقی» عنوان ملودرامی عاشقانه‌ است که در آن دو مرد ایرانی و اروپایی در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.

ناصح کامگاری قصد دارد نمایش «شب شرقی» را شهریورماه در تالار سایه مجموعه تئاترشهر به روی صحنه آورد.

به گزارش هنرآنلاین، این نویسنده و کارگردان درباره ایده نگارش این نمایشنامه گفت: «شب شرقی» یک نمایشنامه عاشقانه است و ایده نمایشی آن مربوط به روزگاری است که عشق توام با شیفتگی و شیدایی چون امروز نایاب نشده بود.

او همچنین در ادامه افزود: وعده اجرای «شب شرقی» را در فهرست اجراهای آتی، در بروشور نخستین نمایش، یعنی «در فراق فرهاد» آورده بودم، اما نزدیک به دو دهه مسکوت ماند تا بالاخره ایده اولیه را سال گذشته در قالب نمایشنامه نگاشته و به اقتضای مناسبات امروز کامل کردم و اکنون در شهریور 96 به صحنه می‌برم.

این کارگردان تئاتر درباره سبک اجرایی این نمایش نیز توضیح داد: «شب شرقی» هم مانند اغلب نمایشنامه‌هایم، در متن یک درام واقع‌گرایانه است و باز هم مانند اغلب نمایش‌هایم در اجرا متکی بر طراحی صحنه‌یی غیرواقع‌گرایانه و نشانه‌شناسانه است تا بازتاب‌دهنده اندیشه متن و دنیای ذهنی آدم‌ها باشد و نه بازنمایی مکان و معماری واقعی. اما اینکه چه عنوانی به سبک اجرایی بدهیم اصلا کار صاحب اثر نیست و منتقدان و صاحب‌نظران هنری هستند که بعد از خلق یک اثر هنری، عنوان سبکی بر آن اطلاق می‌کنند و درستش هم همین است.

کامگاری درخصوص معیار انتخاب بازیگران این نمایش خاطرنشان کرد: بازی در درام‌هایی مانند «شب شرقی» که نیاز به شخصیت‌پردازی روانی و خلق کاراکتر پیچیده دارند، نسبت به بازی در تئاتر فیزیکال و کمدی‌های تیپیکال که در تئاتر خصوصی باب شده، دشوارتر است و نمی‌توان با یک ماه یا 40روز تمرین، حتی با بازیگران حرفه‌یی به کمال مطلوب آن دست یافت.

او درباره داستان نمایش «شب شرقی» عنوان کرد: این نمایش به دوراهی انتخاب یک زن در شرایطی حاد می‌پردازد که عرصه جدال و تقابل دو مرد ایرانی و اروپایی است و در لوای یک درام عاشقانه، اشاراتی به دو تلقی متفاوت نسبت به رواج فرهنگ خشونت در خطه خاورمیانه و لاجرم نفوذ آن در اروپا می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران