شماره امروز: ۵۴۷

| | |

صادرات، بازاریابی جهانی و برندسازی بین‌المللی نقش مهمی برای هنر سوزن‌دوزی دارد که مسوولان فرهنگی باید این هنرمندان را برای رسیدن به این مهم حمایت کنند.

صادرات، بازاریابی جهانی و برندسازی بین‌المللی نقش مهمی برای هنر سوزن‌دوزی دارد که مسوولان فرهنگی باید این هنرمندان را برای رسیدن به این مهم حمایت کنند. زینب نوروزی از هنرمندان فعال در حوزه سوزن‌دوزی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به نقش مهم صادرات و جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای سوزن‌دوزی بلوچ گفت: برای صنایع‌دستی نفیس و فاخری همچون بلوچ‌دوزی، موضوع صادرات و حضور در بازار جهانی همیشه مطرح بوده است. اوج رونق اقتصادی این هنر به چند دهه پیش برمی‌گردد و در حال حاضر برای حضور جدی و پایدار سوزن‌دوزی بلوچ در بازار جهانی نیاز بیش از پیش به شناخت بازار جهانی و همچنین برندسازی بین‌المللی حس می‌شود. این هنرمند و کارآفرین عرصه سوزن‌دوزی بلوچ، در ادامه با اشاره به تجربه بومی خود و همکارانش در حوزه برندسازی گفت: مهتاب نوروزی، مشهورترین سوزن‌دوز بلوچ و همان هنرمندی است که نمونه کارهایش، در موزه سعدآباد تهران نگهداری می‌شود به همین دلیل من و تعدادی از زنان و دختران بلوچ گرد هم آمده و برند «دختران مهتاب» را راه‌اندازی کردیم تا به معرفی این هنر در داخل و خارج ایران بپردازیم. حالا هم توانسته‌ایم با حمایت دو شرکت ایرانی در کشور امارات متحده عربی بازاریابی و آثار خود را در شهر دوبی به نمایش بگذاریم.

نوروزی جذب سرمایه‌گذار را نیازمند حمایت عملی دستگاه‌های اجرایی استان سیستان و بلوچستان برشمرد و گفت: قرار است پاییز امسال، نمایشگاه متفاوتی در امارات برگزار و ظرفیت‌های فرهنگی و اقتصادی بلوچ‌دوزی به صاحبان سرمایه معرفی شود اما امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع از حمایت اداره کل میراث فرهنگی و حتی استانداری سیستان و بلوچستان برخوردار شویم چرا که سوزن‌دوزی، فاخرترین هنر زنان این استان است. این هنرمند سوزن‌دوز به ضرورت استانداردسازی هنرهای سنتی اشاره و بیان کرد: سال ۹۰ یا ۹۱ بود که اداره استاندارد و اداره کل میراث فرهنگی در هر استان به استانداردسازی برخی رشته‌های صنایع‌دستی پرداختند اما در ارتباط با سوزن‌دوزی بسیاری از استانداردها رعایت نمی‌شود. حتی خود متولیان میراث فرهنگی هم این استانداردها را رعایت نمی‌کنند. به عبارتی امروز، هر که از راه رسیده، شروع به سوزن‌دوزی کرده، بی‌آنکه بداند شیوه‌های اصیل و سنتی سوزن‌دوزی کدام است و وجود استانداردهایی برای این هنر، ضروری به نظر می‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران