شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بخش دوم موزه عروسک‌های ملل با نام «موزه عروسک و فرهنگ ایران» با معرفی اقوام، لباس‌ها، قصه‌ها و افسانه‌ها تا چند روز دیگر افتتاح می‌شود.

بخش دوم موزه عروسک‌های ملل با نام «موزه عروسک و فرهنگ ایران» با معرفی اقوام، لباس‌ها، قصه‌ها و افسانه‌ها تا چند روز دیگر افتتاح می‌شود.

به گزارش ایسنا، سال ۹۳ دو کلکسیونر خصوصی، موزه‌ عروسک‌های ملل را در فضایی اجاره‌یی با کمتر از هزار عروسک افتتاح کردند، موزه‌یی که پس از به دست آوردن تجربیات زیاد در آموزش و معرفی افراد ۲تا ۷۰ساله با آداب و رسوم شهرها و کشورهای مختلف حدود دو سال بعد مجبور شد عروسک‌هایش را در کارتن‌ها بسته‌بندی کند به امید اینکه شاید با کمک یک خیر یا دوستدار فرهنگ بار دیگر آنها نمایش داده شده و آیین و آداب و رسوم گذشته ۸۰کشور دنیا را به مردم بشناساند.

حدود 3ماه بعد با تلاش مسوولان، دوستداران و اهالی فرهنگ و با اختصاص ساختمانی در خیابان میرداماد بار دیگر این موزه جان گرفت و از سوی دیگر شهرداری منطقه ۱۲ تهران نیز تصمیم گرفت یک بنای ارزشمند در ابتدای دروازه دولت را به این موزه اختصاص دهد بنابراین براساس تصمیمی مدیریت این موزه یعنی علی گلشن و مسعود ناصری‌دریایی؛ «عروسک‌های ملل» به دو بخش«ملل» و «عروسک و فرهنگ ایران» تقسیم و بخش ایران به ساختمان تاریخی ابتدای سعدی شمالی منتقل می‌شود. الهه حریریان، راهنمای موزه عروسک‌های ملل در این زمینه به ایسنا گفت: موزه«عروسک و فرهنگ ایران» مجموعه‌یی از عروسک‌های ایران شامل عروسک‌های مردم ساخت قومی ایران، عروسک‌های سلسله‌های تاریخی ایران(طراحی و ساخت پریچهر رحیمی)، عروسک‌های پدیدآورندگان و خادمان ادبیات کودک ایران(طراحی و ساخت مژده دانش‌پژوه) و مجموعه‌یی از عروسک- مجسمه‌های زنان مناطق مختلف ایران با پوشش هر منطقه(طراحی و ساخت سارا حسینی) را در فضای جدید به نمایش می‌گذارد.

او با بیان اینکه فضای جدید موزه را شهرداری منطقه ۱۲ شهر تهران در اختیار این موزه قرار داده است، بیان کرد: موزه«عروسک و فرهنگ ایران» نیز مانند موزه عروسک‌های ملل، موزه‌یی خصوصی با مجوز سازمان میراث فرهنگی است که به کوشش علی گلشن و مسعود ناصری‌دریایی و با حمایت «شهرداری منطقه 12تهران»، «حامیان موزه عروسک‌های ملل»، «موسسه خانه دوستان آشنا»و «برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی» در نیمه دوم مرداد ۱۳۹۶ افتتاح می‌شود. وی هدف از تاسیس این موزه را آشنایی مردم به ویژه نسل جوان با عروسک‌های قومی ایران، پوشش زنان مناطق مختلف ایران و تاریخ، هنر و فرهنگ مردمان بومی ایران دانست و ادامه داد: این موزه پایگاهی برای ترویج قصه‌های قومی ایرانی در بین نسل جوان است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران