شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 102839 | |

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: گورستان کشف شده در شهر پیربکران از توابع فلاورجان اصفهان مربوط به دوره اشکانی و قبل از آن است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: گورستان کشف شده در شهر پیربکران از توابع فلاورجان اصفهان مربوط به دوره اشکانی و قبل از آن است.

به گزارش ایرنا، فریدون ‌اللهیاری افزود: طبق شواهد و اطلاعات به دست آمده، افراد دفن شده در این گورستان به شیوه دوره باستان به خاک سپرده شده‌اند.

وی افزود: گورستان کشف شده گستره‌یی کوهستانی به وسعت بیش از 160هزار هکتار را در برگرفته و می‌تواند به عنوان یک منطقه مهم زیستی دوره باستان مورد مطالعه قرار گیرد و اطلاعات مهمی درباره تاریخ استان اصفهان را در اختیار دانشمندان قرار دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان بیان کرد: پیمایش اولیه روی این گورستان باستانی انجام شده و با ادامه عملیات باستان‌شناسی، اطلاعات دقیق‌تری از آن به دست خواهد آمد.

وی تصریح کرد: پیش از این نیز گورستان‌های قدیمی در این استان کشف شده بود که بیشتر آنها تاریخی و متعلق به دوره پس از اسلام بود اما گورستان کشف شده در پیربکران باستانی و متعلق به دوره پیش از اسلام است. الهیاری درباره چگونگی کشف این گورستان باستانی نیز گفت: باستان‌شناسان مناطق مختلفی را برای انجام مطالعات باستان‌شناسی در نظر گرفته‌اند که این مکان یکی از آنها بود. وی با اشاره به اینکه به صورت پیمایشی مطالعات باستان‌شناسی در این مناطق انجام می‌شود، ادامه داد: عملیات باستان‌شناسی در این گورستان از ابتدای امسال انجام و به کشف آن منجر شد. حافظ کریمیان مدیر اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فلاورجان گفت: این گورستان دارای بیش از 400 گورسنگی است. اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز اعلام کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این مجموعه تاریخی بزرگ‌ترین گورستان تاریخی کشف شده در فلات مرکزی ایران در نیم قرن اخیر به وسیله سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران