شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 102536 | |

نمایشگاه چیدمان و مجسمه‌های سه هنرمند ایرانی، قدر‌الله عاقلی، کامبیز صبری و بهروز حشمت این روزها در گالری فرمانفرما برپاست. نمایشگاهی که با نگاهی به مساله خانه و وطن در وجهی نوستالژیک شکل گرفته است و در آن آثاری از این سه هنرمند با رویکردهایی متنوع و وابسته به جهان هنری هر یک از این افراد ارائه شده است.

نمایشگاه چیدمان و مجسمه‌های سه هنرمند ایرانی، قدر‌الله عاقلی، کامبیز صبری و بهروز حشمت این روزها در گالری فرمانفرما برپاست. نمایشگاهی که با نگاهی به مساله خانه و وطن در وجهی نوستالژیک شکل گرفته است و در آن آثاری از این سه هنرمند با رویکردهایی متنوع و وابسته به جهان هنری هر یک از این افراد ارائه شده است.

به گزارش هنرآنلاین، اگرچه آثار بهروز حشمت نخستین‌بار است که در ایران به نمایش در می‌آید اما آثار کامبیز صبری و قدر‌الله عاقلی که از لحاظ مفهومی با یکدیگر همخوانی دارند آثار متاخر این هنرمندان است تا جایی که چیدمان کامبیز صبری تازه‌ترین اثر این هنرمند است که در نمایشگاهی ارائه می‌شود.

کامبیز صبری یکی از هنرمندان این نمایشگاه درباره نحوه شکل‌گیری این نمایشگاه گفت: بهروز حشمت آرتیست ایرانی ساکن اتریش است که من در زمان تحصیل در این کشور با او آشنا شدم. آقای عاقلی هم آشنایی با این هنرمند داشت و بعد از مدتی با پیشنهاد ایشان تصمیم گرفتیم، نمایشگاهی برای معرفی بهروز حشمت در ایران بگذاریم.

او ادامه داد: ما در جست‌وجوهایمان، گالری فرمانفرما را برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب کردیم و موضوعیت آن حول محور «خانه» با نگاهی نوستالژیک و به عنوان سمبلی از وطن شکل گرفت.

این هنرمند مجسمه‌ساز گفت: ما برای این نمایشگاه مشترک از میان آثارمان دست به انتخاب زدیم و من با سه مجسمه و یک چیدمان در این نمایشگاه شرکت کردم که مجسمه‌ها جزو تازه‌ترین آثار من بودند و با تغییرات اندکی که در آن رخ داده سیر تکاملی خود را ادامه می‌دهد و چیدمانی که انجام دادم به واقع آخرین کاری است که خلق کرده‌ام.

صبری گفت: این چیدمان که در ابعاد 3 متر ارتفاع در 12متر و با 30سانت برجستگی روی یک دیوار 12متری اجرا شده است «شهر من گمشده» نام دارد و راجع به شهر کاشان است. به عقیده خود من، مشابه این اثر تا به حال خلق نشده و اورجینالیتی در ایده و اجرا یکی از نکاتی است که در این اثر می‌توانم درباره آن مدعی باشم.

قدرالله عاقلی دیگر هنرمند مجسمه‌ساز نیز درباره این نمایشگاه گفت: من و آقای صبری دوست مشترکی داشتیم و می‌خواستیم که به واسطه حضور ما آثار این هنرمند بهتر دیده شود. البته این مساله از اهمیت هنری کار آقای حشمت کم نمی‌کند و این حمایت بیشتر جنبه دلگرمی داشت چرا که این هنرمند سال‌هاست که در خارج از ایران زندگی می‌کند و با وجود کیفیت هنری آثارش در داخل ایران چندان شناخته شده نیست.

او ادامه داد: آقای صبری در سری آثار متاخر خود، آثاری را با موضوع خانه با نگاهی نوستالژیک خلق کرده بودند که احساس کردیم، می‌توانیم بر مبنای آن و ویدیوآرتی از آقای حشمت که با این موضوع همخوانی دارد، نمایشگاهی را برگزار کنیم.

عاقلی گفت: ما به مدت یک‌سال بود که روی مجموعه فرش‌هایی کار کرده بودیم و به این نتیجه رسیدیم که این مجموعه را نیز به نمایش در بیاوریم. بر خلاف آثار آقای صبری و حشمت که نگاه به داخل خانه از بیرون بود، آثار من وجوهی را در بر می‌گرفت که نگاهی از داخل به بیرون از خانه را تداعی می‌کرد. در واقع من به درون خانه توجه داشتم و آنچه در آن شکل می‌گیرد.

او اظهار داشت: تاکید ما روی فرش به نوعی به عنوان نمادی از فرهنگ ایرانی بود که در حقیقت رو به تخریب نهاده است. برخی از دیگر آثار من نیز که در این نمایشگاه هستند مربوط به چند سال اخیر است که به نوعی تداعی این مفاهیم را در خود جای داده است.

نمایشگاه مجسمه‌ و چیدمان که «نوستالژی» نام دارد با ارائه آثاری از بهروز حشمت، کامبیز صبری و قدرالله عاقلی تا 30 تیرماه در گالری فرمانفرما برپاست. ساعات بازدید از نمایشگاه از ١١ تا ١٩ هر روز هفته جز دوشنبه‌هاست.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران