شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 102532 | |

کارشناسان در پرو توانسته‌اند چهره زنی را که هفده قرن پیش بر بخشی از این سرزمین فرمانروایی داشت، بازسازی کنند.

کارشناسان در پرو توانسته‌اند چهره زنی را که هفده قرن پیش بر بخشی از این سرزمین فرمانروایی داشت، بازسازی کنند.

به نقل از بی بی‌ سی، جسد مومیایی شده زنی که به اعتقاد باستان‌شناسان حدود یک‌هزار و هفتصد سال پیش بر بخشی از کشور کنونی پرو حکومت می‌کرد در سال ٢٠٠٥ در یک گور باستانی کشف شد. این جسد به شکلی هنرمندانه خالکوبی شده و همراه با مقداری اسلحه و زیورآلاتی از طلا دفن شده بود. باستان‌شناسان به او «بانوی کائو» نام دادند و براساس شواهد به دست آمده، معتقدند که از کاهنه‌ها یا روحانیون آیین رایج در جامعه موچه بود که مطابق رسم آن زمان منصب فرمانروایی را در اختیار داشت.

برای بازسازی این چهره از برنامه تصویرپردازی سه‌بعدی همراه با یافته‌های متخصصان باستان‌شناسی و انسان‌شناسی استفاده شده است.

به گزارش ایسنا، بانوی کائو به علت دشواری حین زایمان در جوانی درگذشت. تا پیش از مرگ، او از سلامت جسمی کامل برخوردار بود. کشف این جسد در منطقه ال‌بروجو باعث شد تا این نظر که تمدن موچه براساس فرهنگ مردسالارانه شکل گرفته بود و اداره می‌شد، اعتبار خود را از دست بدهد.

بازو و پاهای این جسد با تصاویری از مار، رتیل و طرح‌های تخیلی با مهارت خالکوبی شده و در گور او، علاوه بر مقادیری اسلحه، جواهرات و یک تاج طلا، جسد یک دختربچه خردسال نیز یافت شده است. این دختربچه احتمالا به عنوان قربانی خفه و به درگاه خدایان آن زمان هدیه شده بود.

کشف جسد بانوی کائو حاکی از این واقعیت است که مدت‌ها قبل از ظهور امپراتوری اینکا در پرو، یعنی همان تمدنی که به دست مهاجران اروپایی نابود شد، جامعه‌یی با تمدن و فرهنگ بسیار پیچیده در این سرزمین وجود داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران