توقف بورس

در مورد هر بازار باید با توجه به اقتضائات همان بازار نظر داد، به‌طور معمول سرمایه‌گذاران در بورس آینده شرکت‌ها و صنایع را خریداری می‌کنند.

توقف 
بورس
۱۴۰۱/۰۹/۲۲ ۰۲:۳۵:۲۱
| | |

حمیدرضا جیهانی

در مورد هر بازار باید با توجه به اقتضائات همان بازار نظر داد، به‌طور معمول سرمایه‌گذاران در بورس آینده شرکت‌ها و صنایع را خریداری می‌کنند.با توجه به کاهش پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد کشور، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند آینده صنایع را پیش‌بینی کنند و به همین دلیل از سرمایه‌گذاری در بازار سهام اجتناب می‌کنند. در حقیقت ریسک‌های موجود در اقتصاد کشور، قدرت پیش‌بینی‌پذیری را از سرمایه‌گذاران گرفته و ترمز رشد بازار سهام را کشیده است. مادامی که سیاست‌گذاری‌های حاکمیتی در ایران به سمتی که قابلیت پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد کشور فراهم شود حرکت نکند، این شرایط ادامه خواهد داشت. البته که حرکت به سمت پیش‌بینی‌پذیری اقتصادی، کار سختی نیست و کافی است که به چند نکته پایبند باشیم. یکی از نکات این است که در سیاست‌گذاری‌ها، روندها را در نظر بگیریم. تا وقتی تصمیم‌گیری‌های کلان در صنایع، درگیر دستورالعمل‌های یک وزارتخانه یا کمیسیون اقتصادی دولت و... باشد؛ سرمایه‌گذار قدرت پیش‌بینی‌پذیری نخواهد داشت اینگونه تصمیم‌گیری‌ها، در بلندمدت منجر به کاهش ظرفیت پیش‌بینی‌پذیری در صنایع می‌شود و نمونه بارز آن را در مورد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، گاز صنایع، عوارض صادراتی و... شاهد بوده‌ایم. تا وقتی که سیاست‌گذاری‌های حاکمیتی در ایران به سمتی که قابلیت پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد کشور فراهم شود حرکت نکند، این شرایط ادامه خواهد داشت. هرچند حرکت به سمت پیش‌بینی‌پذیری اقتصادی کار سختی نیست و کافی است که به چند نکته پایبند باشیم. یکی از نکات این است که در سیاست‌گذاری‌ها، روندها را در نظر بگیریم تا وقتی تصمیم‌گیری‌های کلان در صنایع، درگیر دستورالعمل‌های یک وزارتخانه یا کمیسیون اقتصادی دولت و... باشد، سرمایه‌گذار قدرت پیش‌بینی‌پذیری نخواهد داشت. اینگونه تصمیم‌گیری‌ها در بلندمدت منجر به کاهش ظرفیت پیش‌بینی‌پذیری در صنایع می‌شود و نمونه بارز آن را در مورد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، گاز صنایع، عوارض صادراتی و... شاهد بوده‌ایم. به لحاظ تحلیلی و با در نظر گرفتن روند سودآوری شرکت‌ها و نسبت P/E و همین‌طور وضعیت دو متغیر مهم تاثیرگذار بر بازار یعنی تورم و نرخ ارز، بازار سرمایه قابلیت رشد دارد.

این بازار از بازارهای رقیب جامانده و به لحاظ وجود برخی فرصت‌ها باید حرکت کند، اما نمی‌توان گفت شروع حرکت این بازار چه زمان زده خواهد شد.به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت به صورت مقطعی گروه‌ها مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند و همانطور که این روزها شاهد اقبال گروه خودرویی بودیم، گروه‌های دیگری مثل گروه دارویی و بانکی هم مورد اقبال واقع خواهند شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران