شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در ماه‌های اخیر به واسطه سیاست‌های انقباضی بسیار زیادی که بانک مرکزی در پیش گرفته بازار سرمایه را به شرایط بحرانی نزدیک کرده است.

محمد غفوری

در ماه‌های اخیر به واسطه سیاست‌های انقباضی بسیار زیادی که بانک مرکزی در پیش گرفته بازار سرمایه را به شرایط بحرانی نزدیک کرده است. مهم‌ترین مولفه، سیاست انقباضی بانک مرکزی است که تعیین کننده برای ورود نقدینگی به بازار است. وضعیت فعلی بازار از ارزندگی بسیاری برخوردار است اما مشکل فعلی نقدینگی است. به لحاظ پارامترهای بنیادی و سودسازی شرکت‌ها این موضوع ثابت می‌شود. با بررسی حدود ۴۰۰ شرکت بورسی دریافتیم که ۱۷۵۰ همت بازار را در بر می‌گرفتند که این نشان می‌دهد فروش شرکت‌ها بسیار خوب بوده است. حدود ۵۵۹ هزار میلیارد تومان سود خالص این ۴۰۰ شرکت بود در حالی که یک فصل قبل ۵۰۰ هزار میلیارد سود داشتند یعنی حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان طی یک فصل سود خالص بیشتر شده است. صنایع پالایشی گزارش‌های خیلی خوبی داده بودند که این نشان می‌دهد مشکل نقدینگی است و نه ارزندگی. زمانی که سیاست‌گذار در عمل علاقه‌ای به بازار ندارد و تنها در حرف از بازار حمایت می‌کند نتیجه مثبت نخواهد بود. اما مثبت شدن بازار طی دو روز گذشته نیز به واسطه ارزندگی بیش از حد سهم‌ها از کاهش شدید قیمت بوده که طبیعی است واکنش مثبت نشان می‌دهد. همچنین طرح بسته ۱۰بندی که باید زودتر از اینها اجرایی می‌شد، ابلاغ شد اما هنوز نمی‌توان به اجرای کامل آن اطمینان داشت. ششمین بند این بسته همکاری مشترک وزارت اقتصاد با بانک مرکزی جهت مدیریت نرخ بهره است. تقریبا دو روز پیش این بسته ابلاغ شده است اما دیروز بانک مرکزی نرخ سود بین بانکی را تا مرز ۲۱ درصد افزایش داده است. مهم‌ترین مشکلی که بازار سرمایه با آن دست و پنجه نرم می‌کند افزایش سود بین بانکی است که به تبع آن نرخ سپرده‌های بانکی و نرخ اوراق را نیز افزایش می‌دهد. این موضوع سبب رکودی شدن بازار می‌شود. اگر مصوبات این بسته ۱۰بندی به درستی اجرایی شود سیاست پولی بانک مرکزی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در بازار سرمایه برای ماه‌های آتی داشته باشد.

اقداماتی که طی چند روز گذشته انجام شده ماهیت آن کاهش فشار فروش بوده است تا اینکه بخواهد تحریک کننده تقاضا باشد. ما وقتی می‌توانیم بگوییم حال بازار سرمایه خوب است که ورود سرمایه‌گذار جدید به بازار داشته باشیم. طی دو روز گذشته حمایت روی شاخص‌سازها بوده و البته روزگذشته وضعیت بهتر بود اما این معنای ورود پول جدید به بازار نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران