شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در بازار سهام صنایعی هستند که بتوانند وضعیت بازار سهام را به شکل کلی تغییر دهند. در این بین پالایشی‌ها می‌توانند عملکرد خوبی را نشان دهند.

آراد پورکار

در بازار سهام صنایعی هستند که بتوانند وضعیت بازار سهام را به شکل کلی تغییر دهند. در این بین پالایشی‌ها می‌توانند عملکرد خوبی را نشان دهند. همچنین برای پتروشیمی نیز اخبار (نرخ گاز و برگشت ذخیره مالیات یکی از شرکت‌ها که منجر به سوددهی بیشتر سهام آن شد) جزو اخبار خوبی بود که منتشر شد. صنایع پالایشی و اوره‌سازان می‌توانند به رشد بازار سهام کمک کنند، مس و روی هم بی‌تاثیر نیستند، البته چشم‌انداز آنها مقداری مبهم است. با توجه به تجربیات قبل به‌طور معمول، درباره بودجه همیشه خبر‌های مثبت منتشر می‌شود و باید منتظر نسخه نهایی آن ماند. در سال‌های قبل هم خبر‌های خوب از بودجه منتشر می‌شد، اما نسخه نهایی کاملا با تصورات متفاوت بود. معتقدم که برجام انجام خواهد شد، در شرایط فعلی با وجود کمرنگ شدن احتمال توافق برجامی نشانه بر قطعیت عدم توافق وجود ندارد. برجام هم کامل حذف نمی‌شود و هنوز امید کوچکی برای احیای برجام دیده می‌شود، اما در بحث زمانی، نمی‌توان با اطمینان گفت که چه وقت این اتفاق رخ می‌دهد.

در ماه‌های پایانی سال بازار سهام در این منطقه یا محدوده حمایتی یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد قرار می‌گیرد. اما بازار سهام در محدوده شاخصی یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد برگشت به سمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد و مقداری بالاتر از آن را تجربه می‌کند. از طرفی افزایش نرخ دلار می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر روند بازار سرمایه داشته باشد، چراکه تعداد زیادی از شرکت‌های فعال در این حوزه دلاری هستند.اختلالی درباره نرخ بهره فدرال‌رزرو را شاهد بودیم که بر کاهش قیمت کامودیتی‌ها در سطح جهانی تاثیرگذار بود. باید گفت در بازار سهام کشور، شرکت‌ها قیمت ریالی را برای کالا‌ها درج می‌کنند و در صورت مالی ترکیبی از نرخ ریالی و نرخ دلار را گزارش می‌دهند. رشد ۳۰ درصدی ارز نیما تا حدودی می‌تواند، ریزش قیمت کامودیتی‌ها را پوشش دهد و منجر به عملکرد خوب برخی از شرکت‌ها در دوره مالی جدید شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران