شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی که باید در این حوزه به آن توجه داشت، موضوع تولید است.

محمد  قاسمی

یکی از اصلی‌ترین اولویت‌هایی که باید در این حوزه به آن توجه داشت، موضوع تولید است. هرچند در سال‌های گذشته نیز بحث‌های زیادی درباره حمایت از تولید مطرح شده اما موضوعی که بیشترین اهمیت را دارد، حمایت از تولید رقابت‌محور است. در صورتی که ما فضا را برای رشد تولید رقابت‌محور فراهم کنیم، قطعا امکان افزایش کیفیت محصولات داخلی و حضور در عرصه صادراتی فراهم خواهد شد و در نهایت به نفع اقتصاد ملی تمام می‌شود.

ما در سال‌های گذشته با توجه به شرایطی که بر اقتصاد ایران حکمفرما بوده، نتوانسته‌ایم در جذب سرمایه‌گذاری چه داخلی و چه خارجی موفق عمل کنیم و همین موضوع توسعه زیرساخت‌ها و آماده‌سازی اقتصاد برای استفاده از فرصت‌های جدید را محدود کرده است. از این رو در صورت رفع یا کاهش تحریم‌ها، باید یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصاد ایران، جذب سرمایه‌های جدید باشد. 

برای فراهم شدن شرایط برای جذب سرمایه، یکی از اصلی‌ترین بخش‌هایی که باید آمادگی خود را افزایش داده و مقدمات لازم برای ارتباط با اقتصاد جهانی را فراهم کند، نظام بانکی کشور است. در واقع سومین اولویت اقتصاد ایران در صورت احیای برجام، باید بهبود شرایط نظام بانکی کشور باشد.

چه توسعه تولید و چه جذب سرمایه‌های جدید نیاز به توسعه روابط بانکی و ارتباط شبکه بانکی ایران و جهان دارد. ما در این سال‌ها شرایط حضور در این عرصه را نداشته‌ایم اما باید برای بهبود شرایط و کاهش محدودیت‌ها خود را آماده کنیم. البته اصلاح شرایط نظام بانکی کشور تنها موضوعی داخلی نیست. پس از آنکه شرایط در داخل فراهم شد، باید تلاش کرد که موضوعاتی مانند اف‌ای‌تی‌اف و لوایح پولشویی تعیین تکلیف شود تا با برطرف شدن نگرانی‌ها درباره اقتصاد ایران، امکان حضور در عرصه‌های بین‌المللی برای ما فراهم شود.

توسعه زیرساخت‌های اقتصادی یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که در اقتصاد ایران مورد کم توجهی قرار گرفته و حالا زمان آن رسیده تا به آن رسیدگی کنیم. اگر بتوانیم در این مسیر گام‌های مهمی‌ برداریم می‌توان انتظار داشت که اقتصاد ایران توان استفاده از فضای پس از احیای برجام را داشته باشد اما اگر این مقدمات لازم در آینده فراهم نشود، احتمالا مشکلات فعلی تا حدی باقی خواهد ماند و ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل تبدیل نخواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران