شماره امروز: ۵۴۷

مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال ایران شد

| | |

سرانجام پس جنجال‌های فراوان و حاشیه‌های بسیار در حالی که تا شبانه‌روز منتهی به روز انتخابات لحظه به لحظه صحنه بازی انتخاباتی در مهم‌ترین فدراسیون ورزشی عوض می‌شد

سرانجام پس جنجال‌های فراوان و حاشیه‌های بسیار در حالی که تا شبانه‌روز منتهی به روز انتخابات لحظه به لحظه صحنه بازی انتخاباتی در مهم‌ترین فدراسیون ورزشی عوض می‌شد با برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال، مهدی تاج بار دیگر به عنوان رییس این فدراسیون انتخاب شد. این در حالی بود که دوشنبه شب، دبیرکل فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود که این انتخابات، لغو شده است و مجری برنامه فوتبال برتر نطقی حماسی در شکست تاج ایراد کرد. اما پس از کش و قوس‌های فراوان، مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در سالن همایش‌های صدا و سیما در تهران برگزار شد و مهدی تاج با کسب ۵۱ رای به عنوان رییس جدید این فدراسیون انتخاب شد. میرشاد ماجدی و عزیزالله عزیزمحمدی دیگر کاندیداهای ریاست فدراسیون بودند که به ترتیب ۲۵ و ۴ رای کسب کرد. مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال در حالی برگزار شد که دوشنبه شب حسن کامرانی‌فر، دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که برگزاری این انتخابات، لغو شده است. او از «عدم توجه به قوانین و مقررات کشور و کد‌های اخلاقی فیفا» و همچنین «فعالیت غیرقانونی برخی از اعضای کمیته انتخابات»  به عنوان دلایل لغو این انتخابات یاد کرد. کامرانی‌فر افزود که تصمیم به لغو این انتخابات با هدف «صیانت از ارزش‌های اخلاقی و رفتار حرفه‌ای و احترام به حقوق حقه فوتبال و در نهایت در جهت حفظ منافع و مصالح عمومی فوتبال کشور» اتخاذ شده است. با این حال، شماری از افراد صاحب رای در این انتخابات، صبح امروز(دیروز) در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کردند که از دلایل دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران برای لغو این انتخابات قانع نشدند و به این ترتیب، با وتوی تصمیم کامرانی‌فر، مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال طبق روال قبلی برگزار می‌شود. پیشتر، وبسایت رسمی فدراسیون فوتبال ایران نیز حوالی ساعت ۴ بامداد روز سه‌شنبه خبر برگزاری این انتخابات را روی خروجی خود قرار داده بود. کامرانی‌فربا اینکه شب قبل از مجمع این انتخابات را لغو کرده بود اما دیروز صبح بدون گفت‌وگو با خبرنگاران وارد محل برگزاری انتخابات شد اما ساعاتی بعد به خبرنگاران گفت: «نامه‌هایی به فدراسیون رسید که تا ساعت ۲۲ و ۳۰ بی‌پاسخ ماند. همچنان معتقدم یکسری موارد اساسنامه رعایت نشده اما هیات رییسه اعلام کرد که باید مجمع برگزار شود.» در همین خصوص، دبیرکل فدراسیون فوتبال پس از برگزاری مجمع انتخاباتی این فدراسیون از سمت خود استعفا کرد. شمسایی مربی تیم ملی فوتسال ایران هم پس از پایان مجمع از سمتش کناره‌گیری کرد.

  بازگشت تاج پس از دو سال و نیم

مهدی تاج در نخستین اظهارنظر پس از بازگشت به ریاست فدراسیون فوتبال گفت: «امروز روز کار و تلاش است و از نظر من از فردا تمام چیزهایی که گذشته دور ریخته شده است و فقط دوستی، برادری، رفاقت و همکاری.» او سال ۱۳۸۶ به عنوان نایب‌رییس علی کفاشیان، رییس وقت فدراسیون فوتبال ایران انتخاب شد و اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۵ توانست به ریاست این فدراسیون برسد. تاج در دی‌ماه سال ۱۳۹۸ در حالی به دلیل آنچه «عارضه قبلی و توصیه پزشکان» نامیده شد، از ریاست فدراسیون فوتبال کنار رفت که به دلایل متعددی به ویژه پرونده شکایت مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی، به‌شدت زیر فشار قرار داشت. به تازگی و در جریان افشای فساد ۹۲ هزار میلیارد تومانی در فولاد مبارکه اصفهان نیز نام مهدی تاج در رسانه‌ها مطرح شد. برخی رسانه‌ها با انتشار مواردی از این پرونده نوشتند که مهدی تاج، به عنوان کارمند وقت فولاد مبارکه «مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان به صورت غیرقانونی» دریافت کرده است. او اما با رد این موضوع گفت که این مبلغ را «بابت حقوق ٣ سال دستمزد» خود دریافت کرده است. حال مهدی تاج در حالی بار دیگر به ریاست فدراسیون فوتبال رسیده که کمتر از سه ماه تا آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال در کشور قطر باقی مانده است. تاج به تازگی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با اعلام حمایت تلویحی از بازگشت کارلوس کی‌روش به سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال ایران گفته بود که چنانچه رییس فدراسیون شود، «به صورت جدی» به موضوع بازگشت کی‌روش فکر می‌کند. با این حال، بسیاری از کارشناسان می‌گویند که زمان اندک باقی‌مانده تا آغاز مسابقات جام جهانی، فرصت مناسبی برای تغییر سرمربی نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران