شماره امروز: ۵۴۷

جزئیاتی از پیش‌نویس بورل برای نجات برجام افشا شد

| | |

روز گذشته بار دیگر درحالی که همه شواهد حاکی از حرکت روند احیای برجام به سوی شکست بود اخباری منتشر شد

علی باقری: آماده جمع‌بندی مذاکرات در زمان کوتاهی هستیم

روز گذشته بار دیگر درحالی که همه شواهد حاکی از حرکت روند احیای برجام به سوی شکست بود اخباری منتشر شد که مایوس شدن را به‌طور کامل رد می‌کرد آن‌طور که چندی قبل المانیتور به نقل از منابعی از موساد گفته بود که برجام به گربه‌ای می‌ماند که 9 جان دارد و حال باید ببینیم از این خوان عبوری به سلامت خواهد داشت. روز گذشته منابع العربی‌الجدید ادعا کردند که «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، در مذاکرات تلفنی روز چهارشنبه خود با بورل ملاحظات ایران درباره این طرح را به وی ابلاغ کرده و افزوده‌اند که رویکرد کلی ایران مخالفت با این طرح است هرچند فعلا نمی‌خواهد رسما مخالفت خود را اعلام کند. منابع نزدیک به روند مذاکرات غیرمستقیم ایران و امریکا در گفت‌وگو با پایگاه خبری «العربی الجدید» جزییاتی از طرح پیشنهادی جدید اتحادیه اروپا برای بازگشت به توافق هسته‌ای و واکنش ایران به این طرح را فاش کردند. به گزارش «انتخاب» به نقل از میدل‌ایست‌نیوز، روز سه‌شنبه گذشته، «جوزپ بورل»، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که پیش‌نویس تازه‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای را به ایران و امریکا داده و از طرف‌های مشارکت‌کننده در این مذاکرات خواست که مانع از ایجاد «بحران خطرناک تازه‌ای» شوند. او گفت که متن پیشنهادی جدید وی «ایده‌آل نیست اما بهترین توافقی است که می‌توان به آن رسید» و افزود که در این طرح «همه مسائل اساسی» مطرح شده است». منابع آگاه خبر داده‌اند که «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، در مذاکرات تلفنی روز چهارشنبه خود با بورل ملاحظات ایران درباره این طرح را به وی ابلاغ کرده و افزوده‌اند که رویکرد کلی ایران مخالفت با این طرح است هرچند فعلا نمی‌خواهد رسما مخالفت خود را اعلام کند. این منابع گفته‌اند که پیشنهاد جدید اروپا برای ایران «دربردارنده مطالب تازه و مهمی نیست و آنچه را تهران در سه پرونده اختلافی اصلی در نظر دارد تأمین نمی‌کند.» به گفته این منابع، ایران خواستار افزایش محدوده رفع تحریم‌ها و دریافت ضمانت‌های کافی و بسته شدن پرونده‌های معلق در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. بر اساس این گزارش، پیشنهاد تازه اروپا شامل رفع تحریم‌های تازه از چند نهاد و شرکت وابسته به سپاه و نه «همه 80 نهاد وابسته به این گروه نظامی» و نیز «تعهد بایدن به پایبندی دولتش به توافق» است. به گفته این منابع، وزیر امور خارجه ایران به بورل گفته که تهران از هرگونه پیشنهاد برای به نتیجه رسیدن مذاکرات حمایت می‌کند و خواستار مذاکرات بیشتر درباره ایده‌های اروپا برای حل و فصل مسائل شده است. همچنین وی پیشنهاد دیدار و مذاکره مستقیم علی باقری، رییس هیات مذاکره‌کننده ایران، با «انریکه مورا»، رییس هیات مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا، را داده است.

این منابع افزوده‌اند که امیرعبداللهیان «ایده تازه‌ای از جانب ایران» درباره مسائل مورد اختلاف را در چارچوب پیشنهاد تازه اروپا مطرح کرده است هرچند این منابع رسیدن به توافق در آینده نزدیک را بعید دانسته‌اند.

به گفته این منابع، «به نظر نمی‌آید که توافق در آینده نزدیک به دست آید و باید دید که بعد از سپتامبر»، یعنی نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی چه پیش خواهد آمد. این منابع همچنین از تلاش‌های گسترده عمان و قطر و مذاکرات علنی و غیر علنی آنها با تهران و واشنگتن در این پرونده و نیز در پرونده تبادل زندانیان خبر داده‌اند. 

  باقری: ایده‌های پیشنهادی خود را برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین ارایه دادیم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: ‌ما ایده‌های پیشنهادی شکلی و محتوایی خود را به‌منظور هموار ساختن مسیر برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین، به طرف‌های مقابل ارایه دادیم. علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران عصر روز یکشنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «‌ما ایده‌های پیشنهادی شکلی و محتوایی خود را به‌منظور هموار ساختن مسیر برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین، که با هدف اصلاح یک‌ شرایط پیچیده خسارت‌بار ناشی از خروج یکجانبه و غیرقانونی امریکا آغار شده، به طرف‌های مقابل ارایه دادیم. ‌ما به‌صورت نزدیک با شرکای برجامی خود، به‌ویژه هماهنگ‌کننده، به‌منظور ارایه فرصتی دیگر به امریکا برای نشان‌دادن حسن نیت و مسوولیت‌پذیری خود کار می‌کنیم. ایران‌ آماده جمع‌بندی مذاکرات در مدت زمان کوتاهی است، اگر طرف مقابل نیز آماده اقدام مشابه باشد.»

  دور جدید مذاکرات به زودی در وین برگزار می‌شود

 یک عضو هیات‌رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که احتمالا به زودی دور جدید مذاکرات در وین برگزار خواهد شد.

یعقوب رضازاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در چند روز گذشته اعضای کمیسیون امنیت ملی جلساتی با آقای باقری رییس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای داشتند. طبق مباحث مطرح شده با توجه به تلاش‌های طرف‌های اروپایی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام، احتمالا در روزهای آینده دور جدید مذاکرات برگزار خواهد شد.

وی افزود: این دور از مذاکرات با پشتوانه و عزم جدی طرف ما و طرف مقابل صورت می‌گیرد، چندین سال است که مذاکرات بدون نتیجه مانده و ان شاءالله با رویکرد جدید توافق خوبی بین طرفین انجام می‌شود. البته توام با دقت عمل و رسیدن به نتیجه قابل قبول برای ملت و مجلس خواهد بود. رضازاده درباره مکان مذاکرات گفت: احتمالا در وین برگزار خواهد شد. البته ما پیشنهاد کردیم مذاکرات در خاک کشور ما باشد ولی در نهایت مکان قطعی مذاکرات بعد از توافق طرفین مشخص می‌شود.

وزیر امورخارجه امریکا و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره ایران گفت‌وگو کردند.در همین حال آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه امریکا و بنی گانتس وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به صورت تلفنی با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند. پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه امریکا در اطلاعیه‌ای در این باره اعلام کرد، دو طرف در گفت‌وگوی خود درباره موضوعات امنیتی، از جمله آنچه تهدیدات ایران عنوان شده است و همچنین حمایت واشنگتن از امنیت اسراییل رایزنی کردند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که بلینکن همچنین موضوع شهادت شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی-امریکایی به دست نیروهای صهیونیستی را مطرح کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران