شماره امروز: ۵۴۷

| | |

متاسفانه در ۱۰ سال گذشته، ما عملا سرمایه‌گذاری جدید در حوزه تولید نیروگاه و تولید برق را متوقف و فراموش کرده‌ایم و همان طور که کارشناسان از سال‌ها قبل هشدار داده بودند،

حمیدرضا صالحی

متاسفانه در ۱۰ سال گذشته، ما عملا سرمایه‌گذاری جدید در حوزه تولید نیروگاه و تولید برق را متوقف و فراموش کرده‌ایم و همان طور که کارشناسان از سال‌ها قبل هشدار داده بودند، این موضوع سرانجام گریبان ما را گرفت و کار را به جایی رساند که میزان مصرف برق از ظرفیت تولید بالاتر رفت و از سال گذشته ما تبعات این موضوع را دیدیم و خاموشی‌های گسترده تحت تاثیر این شرایط به وجود آمد.

در سال جاری دولت و وزارت نیرو از چند ماه قبل برنامه‌ریزی‌ها برای مدیریت عرضه برق را در دستور کار قرار داده بودند. برای آنکه خاموشی‌ها به حداقل برسد، چند موضوع به شکل همزمان در دستور کار قرار گرفت. نخست اعلام شد که ساعات کار ادارات، زودتر از زمان همیشگی تمام خواهد شد و به این ترتیب از ظهر به بعد، مصرف برق نهادها، سازمان‌ها و شرکت‌های عمومی به حداقل رسید که به مدیریت مصرف کمک مهمی کرد. از سوی دیگر یک جدول از پیش طراحی شده در اختیار واحدهای صنعتی قرار گرفت تا قطعی یا مدیریت شبکه از پیش برای آنها مشخص شده باشد و بر اساس آن تصمیم بگیرند. در نهایت بخشی از نیروگاه‌های نیمه تمام نیز توانستند بخشی از ظرفیت خود را فعال کرده و به شبکه برسانند.

مجموع این اقدامات و البته برنامه‌ریزی برای واردات برق از ترکمنستان که البته در سطحی محدود انجام شد، باعث شد که میزان خاموشی‌ها در سال جاری به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند و دیگر موقعیت سال گذشته تکرار نشود. تا زمانی که ما سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق را افزایش نداده و در یک فرآیند مداوم، ظرفیت جدید ایجاد نکرده و به مدار وارد نکنیم، نمی‌توان انتظار داشت که مشکل حل شود. خوشبختانه وزیر فعلی نیرو در برنامه‌ریزی برای توسعه و رشد نیروگاه‌ها از خود نگاهی مثبت نشان داده و امیدواریم که در آینده این نگاه مثبت به یک نتیجه ملموس بدل شود.

این صحبت که ماینرهای رمزارز باعث خاموشی‌های سال گذشته شده بود و امسال با توجه به کاهش تقاضا برای آنها، خاموشی کمتر شده نیز چندان دقیق نیست. قطعا بخشی از ظرفیت شبکه در سال‌های گذشته به ماینرها اختصاص داشت اما اینکه بگوییم با کاهش فعالیت آنها، امروز شرایط برق بهبود یافته قطعا درست نیست و باید سایر عوامل را نیز در چارچوب آن بررسی کنیم. در واقع با یا بدون ماینر، سرمایه‌گذاری نکردن در صنعت برق ما را در سال‌های آینده بار دیگر با مشکل مواجه می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران