شماره امروز: ۵۴۷

رییسی در گفت‌وگوی 120 دقیقه‌ای با مکرون مطرح کرد

| | |

رییس جمهوردر گفت‌و گوی تلفنی خطاب به امانوئل مکرون گفت: اگر نقش امنیت‌ساز ایران در منطقه به‌خصوص مبارزه

صدور قطعنامه در آژانس  انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز  و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن  به اعتماد سیاسی است

رییس جمهوردر گفت‌و گوی تلفنی خطاب به امانوئل مکرون گفت: اگر نقش امنیت‌ساز ایران در منطقه به‌خصوص مبارزه با تروریسم و حمایت تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها نبود امروز داعش در اروپا اعلام خلافت کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی رییس‌جمهور و امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه ظهر امروز شنبه اول مرداد در گفت‌وگویی تلفنی۱۲۰ دقیقه‌ای درباره راهکارهای تقویت همکاری‌های دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و چالش‌های عمده جهانی از جمله امنیت غذایی و امنیت انرژی مذاکره کردند.

رییسی در این گفتگو با اشاره به رشد چشمگیر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم‌های آمریکا ضد ایران را به ضرر اقتصاد جهانی به خصوص اروپا دانست.

وی با اشاره به اینکه اگر نقش امنیت‌ساز جمهوری اسلامی ایران در منطقه به خصوص مبارزه با تروریسم و حمایت تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشورها نبود امروز داعش در اروپا اعلام خلافت کرده بود، تاکید کرد راه حل مسائل منطقه در دست ملت‌ها و دولت‌های منطقه است و مداخله خارجی ضد امنیت و ثبات است. رییس جمهور با نفی اصالت جنگ در حل اختلافات بین کشورها و لزوم اعتمادسازی امنیتی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران آماده نقش آفرینی در پایان بخشیدن به درگیری‌ها در اوکراین و حل و فصل مسائل از طریق گفتگوهای سیاسی است.

رییسی همچنین با تقبیح اقدامات و مواضع غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی، اظهار داشت: صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن به اعتماد سیاسی است. رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گروی حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران می‌داند. رییس جمهور فرانسه نیز در این گفتگوی تلفنی با تاکید بر اهمیت نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در به ثمر رسیدن روندهای سیاسی در منطقه، تصریح کرد: فرانسه از موضع ایران مبنی بر مخالفت با عملیات نظامی برخی کشورهای منطقه ضد سوریه حمایت می‌کند. رییس جمهور فرانسه همچنین بر تداوم نقش‌آفرینی کشورش در مسیر به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران