شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سایه بلاتکلیفی در حوزه سیاست‌های خارجی مدت‌هاست که بر سر بورس سایه افکنده است. بازارهای مالی در بعضی از مواقع، دارای روند هستند یا اصطلاحا بدون روند (Trendless) هستند.

ابراهیم  سماوی

سایه بلاتکلیفی در حوزه سیاست‌های خارجی مدت‌هاست که بر سر بورس سایه افکنده است. بازارهای مالی در بعضی از مواقع، دارای روند هستند یا اصطلاحا بدون روند (Trendless) هستند. این روزهای بازار سرمایه بدین صورت است و شاخص بین اعداد یک میلیون و 500 هزار واحد تا یک میلیون و 600 هزار واحد در حال نوسان است. 

باتوجه به افزایش تورم محسوس در فصل بهار، رشد نرخ آزاد دلار تا محدوده 32 هزار تومان افزایش میانگین قیمت مسکن ماهانه تهران در خرداد ماه نزدیک به 40 میلیون تومان رسید. این موضوع خبر از افزایش انتظارات تورمی می‌دهد از این رو با توجه به ویژگی سپر ضدتورمی بازار سرمایه نگرانی در مورد ریزش یا رکود شدید آن در میان‌مدت وجود ندارد. از طرفی دیگر با توجه به اینکه P/E ttm بازار در محدوده میانگین تاریخی 7 است به صورت کلی حبابی در بازار وجود نداشته و P/E آینده‌نگر در محدوده 5 تا6 به صورت متوسط برآورد می‌گردد که از عینک تحلیل بنیادی بازار ارزنده است. در کوتاه‌مدت بازار بیش از پیش متاثر از اخبار حرکت می‌کند و هفته گذشته با اخبار مبنی بر از سرگیری مذاکرات برجام به صورت غیرمستقیم در قطر، صنایع موسوم به صنایع برجامی (خودرویی، حمل و نقل و بانکی) رشد قیمتی داشتند. در آخر هفته گذشته، انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا توییتی کرد که مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و ایالات متحده بدون پیشرفت بود تا فرجام برجام بیش از پیش در هالهای از ابهام سر کند. از این رو انتظار می‌رود صنایع نامبرده رشد خود را به بازار پس دهند و بازار اوایل هفته خود را با رنگی قرمز شروع کند؛ از طرفی دیگر در میان‌مدت اگر تکلیف برجام مشخص شود و در صورت توافق صنایع برجامی و در ادامه صنایع ریالی و در انتها صنایع دلاری به دلیل کاهش هزینه صادرات رشد خواهند کرد. به گفته فعال بازارسرمایه در صورتی که توافق برجام رخ ندهد و دولت قصد داشته باشد با استفاده از کنترل قیمت‌های تولید‌کننده، بر تورم افسارگسیخته فعلی مستولی گردد صنایع ریالی همچون دارویی، غذایی، زراعی، لاستیک و دامپروی با کاهش سود یا حتی افزایش زیان همراه شوند.

در این سناریو با توجه به رشد نرخ فروش صنایع دلاری همچون فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی، پتروشیمی به صورت ویژه اوره‌ای پتانسیل رشد خواهند داشت. صنعت پالایشی با توجه به ادامه بحران اوکراین و در صورتی که دنیا به سمت رکود تورمی ناشی از سیاست‌های انقباضی شدید فدرال رزرو نرود، کرک اسپر خود را حفظ خواهد کرد که نشان از ارزندگی در محدوده‌های فعلی دارد؛ به صورت کلی در هفته پیش رو انتظار می‌رود در صورت عدم مخابره پالسی در حوزه بین‌المللی بازار در شرایط متعادلی و بدون روند سابق قرار داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران