شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بحث برجام عاملی اثرگذار بر افت شاخص کل در هفته جاری بوده است. برخلاف تمام خبرهای مثبتی که از ابتدای سال در خصوص برجام اعلام شده بود

محمد خبری‌زاد

 بحث برجام عاملی اثرگذار بر افت شاخص کل در هفته جاری بوده است. برخلاف تمام خبرهای مثبتی که از ابتدای سال در خصوص برجام اعلام شده بود، خبر‌های اخیر برجام اصلا امیدوارکننده نبود و تا حدودی تمام طرفین نسبت به بازگشت به برجام ناامید شده بودند.عامل دیگر تاثیرگذار بر افت‌های اخیر، گزارش شرکت‌ها در کدال بود؛ با توجه به اینکه همه چشم‌انتظار ارایه گزارش‌های حسابرسی‌شده با اعداد و ارقام صحیح به ویژه از سوی پالایشی‌ها بودند اما گزارش شرکت‌ها چندان جذاب نبودند. همچنین علی‌رغم وعده‌های داده شده نه‌تنها ارقام دقیق اعلام نشد بلکه گزارش حسابرسی شده‌ای هم منتشر نشد. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار، بحث واگذاری بلوک خودروسازها بود. اخبار ضد و نقیض بسیاری در این خصوص منتشر شد و یکسری افراد قیمت‌های بسیار پایینی برای معاملات بلوکی اعلام کردند که در نتیجه آن سهام گروه خودرو منفی شد؛ با توجه به اینکه گروه خودرو چه درست و چه نادرست لیدر بازار سرمایه محسوب می‌شود‌، باعث روند منفی بازار شد.

در کنار همه این عوامل اما رشد دلار بازار آزاد را هم شاهد بودیم که می‌توانست خبر خوبی برای بازار سرمایه باشد اما به علت اینکه شاهد کاهش نرخ دلار نیمایی بودیم، این اثر به ضدخبر برای بازار سرمایه تبدیل شد. در واقع علی‌رغم اینکه نرخ دلار در بازار آزاد از مرز ۳۱ هزار تومان هم گذشته بود نرخ دلار نیمایی نزولی بود؛ با توجه به اینکه شرکت‌ها بر طبق دلار نیما منابع خودشان را می‌فروشند در نتیجه این خبر برای بازار سرمایه تبدیل به خبری منفی شد. در واقع این شرایط رانت بیش از ۳۰ درصدی برای واردکنندگان و نه صادرکنندگان ایجاد کرده است و پول از جیب سرمایه‌گذاران یا سهامداران به جیب واردکنندگان یا دلال‌ها می‌رود. در کنار تمام این موارد تعطیلات طولانی‌مدت پیش‌رو هم بی‌تاثیر نبوده و سبب شده است که بازار یک روند منفی فرسایشی به خود بگیرد. در واقع طی دو روز قبل از شدت منفی بودن بازار کم شده بود اما خریداران جلو نیامدند و ترجیح دادند پس از گذشت این تعطیلات طولانی‌مدت، تصمیم به خرید بگیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران