شماره امروز: ۵۴۷

تهران در پاسخ به راهزنی دریایی، دو نفتکش آتن را توقیف کرد

| | |

در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و در اختیار قرار دادن نفت آن به امریکایی‌ها، ایران تصمیم به اقدام تنبیهی علیه این کشور گرفت.

در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و در اختیار قرار دادن نفت آن به امریکایی‌ها، ایران تصمیم به اقدام تنبیهی علیه این کشور گرفت. محموله کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های یونان توقیف شد. سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیت دریایی کشور نسبت به اقدام دولت یونان در رابطه با نگه داشتن کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران و توقیف بار آن، واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای از دولت یونان خواست که فوراً به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند. بلافاصله کاردار سفارت یونان در تهران (در غیاب سفیر) به وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.

مقامات گارد ساحلی یونان اعلام کردند بنا بر درخواست وزارت دادگستری امریکا، محموله نفتی توقیف‌شده ایران را در راستای اجرای تحریم‌های امریکا به این کشور تحویل می‌دهند. در همین راستا نیز خبرگزاری رویترز با استناد به اظهارات سه منبع مطلع مدعی شد که نفت توقیف شده ایران از یک کشتی در یونان به امریکا تحویل داده شده و تحت مصادره آن است. در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک وزارت امور خارجه برای رفع توقیف محموله کشتی تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در آب‌های ساحلی یونان که با فشار و مداخله دولت امریکا در حال انجام است، کاردار سفارت سوییس در تهران، در غیاب سفیر این کشور توسط مدیرکل امریکای وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب نگرانی و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به تداوم نقض صریح قوانین و مقررات بین‌المللی حقوق دریاها و کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه خصوصا اصل آزادی کشتیرانی و تجارت آزاد بین‌المللی توسط دولت امریکا، اعلام و بر رفع فوری توقیف کشتی و محموله آن تاکید به عمل آمد.

  چرایی توقیف دو نفتکش یونانی 

و پیام‌های آن

پاسخ قانونی و متناسب جمهوری اسلامی به اقدام دولت یونان علیه منافع ایران نشان داد تهران ضمن کوتاه نیامدن از خطوط قرمز خود در مذاکرات، هیچ اقدام خصمانه‌ای در سطح بین‌المللی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت. به گزارش نورنیوز، نیروی دریایی سپاه روز جمعه دو نفتکش متعلق به یونان با نام‌هایPrudent Warrior  و Delta Poseidon  را در آب‌های خلیج فارس و در نزدیکی بنادر عسلویه و لنگه توقیف کرد. روابط عمومی کل سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نیروی دریایی سپاه جمعه ۲ فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آب‌های نیلگون خلیج فارس توقیف کرد. دولت یونان چند روز پیش برخلاف قواعد حقوق بین‌المللی دریاها اقدام به توقیف یک نفتکش ایرانی کرد و چنانچه رویترز اذعان نمود، نفت این کشتی را تحویل امریکا داد. تهران پس از اقدام غیر دوستانه آتن تلاش کرد با پیگیری راه‌های دیپلماتیک و احضار کاردار سفارت یونان، این کشور را از راهزنی دریایی منع کند. هم‌زمان نیز کاردار سفارت سوییس به دلیل مصادره شدن محموله نفت این نفتکش توسط امریکایی‌ها به وزارت خارجه احضار و اعتراض شدید ایران به او ابلاغ شد. با این وجود اما؛ دولت یونان تحت حمایت امریکا از جبران اشتباهش خودداری کرد و در نهایت جمهوری اسلامی ایران بر اساس حقوق خود و در چارچوب قوانین بین‌المللی اقدامات تنبیهی ابتدایی را در قبال دزدی دریایی یونان اجرا نمود. چنانچه بازتاب‌ها و واکنش‌های رسانه‌ای غربی‌ها نشان می‌دهد، توقف نفتکش‌های یونانی ضربه بزرگی به هیمنه امریکا و سیاست‌های قلدرمآبانه این کشور زد و این نکته را به کشورهایی چون یونان یادآور شد که واشنگتن آنچنان که ادعا می‌کند، دیگر توان حمایت و محافظت از دنباله‌روهای خود در دنیا را ندارد. حکام غرب که پیش از این در ماجرای توقیف تانکر «استنا ایمپرو» انگلیس متوجه هزینه‌های گزاف دستبرد به منافع ایران شده بودند در این فقره هزینه چنین رفتاری را متوجه کشوری ثالث کردند. ظاهرا دولت یونان که قریب به یک دهه با بحران‌های اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند به تبعیت کورکورانه از امریکا روی آورده است، چنانچه اخیرا گارد ساحلی این کشور اعلام کرده یک نفت‌کش روسی را در نزدیکی سواحل جزیره «اویا» توقیف کرده است. اقدام یونان و امریکا در توقیف نفت‌کشی که با پرچم ایران برای انجام تعمیرات اضطراری وارد آب‌های ساحلی یونان شده بود، دزدی دریایی آشکار است و ایران به عنوان عضوی از جامعه جهانی و مبارزه‌کننده با دزدی دریایی حق مقابله با آن را دارد. جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده در برابر تروریسم اقتصادی از جمله راهزنی‌های آشکار دریایی کوتاه نخواهد آمد و توقیف نفتکش‌های یونانی گوشه‌ای از واکنش به تروریسم اقتصادی است که این کشورها در قالب دزدی دریایی صورت داده‌اند.

  ایران با این اقدام دو پیام برای طرف‌های خود در نظام بین‌الملل صادر کرد 

نخست اینکه؛ کشورهای دوست و کشورهای منطقه به خصوص صادرکنندگان نفت باید با اقتدار از حقوق و امنیت خود دفاع کنند و دزدی دریایی یونان نباید به بدعتی علیه کشورهای منطقه بدل شود. 

دوم اینکه؛ کشورهای به ظاهر قدرتمند و به ظاهر متخاصم باید متوجه باشند ایران در قبال هیچ تهدیدی علیه منافع خود منفعل نخواهد بود و آزمودن اراده ایران در این خصوص خطایی راهبردی است که هزینه‌های سنگینی برای امریکا و همراهان آن به همراه دارد و رسوایی‌های بزرگی را در کارنامه امریکا ثبت خواهد کرد.

به نظر می‌رسد امریکا قصد دارد با اعمال فشارهای نیابتی زمینه‌ای برای اخذ امتیازات غیرقانونی در مذاکرات هسته‌ای فراهم کند.

پاسخ ایران به این رفتار زورگویانه باید برای چندمین بار امریکایی‌ها را متوجه این واقعیت کرده باشد که ابزارهای فرامذاکراتی نمی‌تواند بر اراده ایران در مسیر استیفای حقوق قانونی‌اش تاثیرگذار باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران