شماره امروز: ۵۴۷

بلومبرگ: چین در حال مذاکره با روسیه برای خرید نفت ارزان به منظور پرکردن ذخایر استراتژیک خود است

| | |

به‌گزارش بلومبرگ، چین به‌دنبال پر کردن ذخایر استراتژیک نفت خام خود با نفت ارزان‌قیمت روسیه است

به‌گزارش بلومبرگ، چین به‌دنبال پر کردن ذخایر استراتژیک نفت خام خود با نفت ارزان‌قیمت روسیه است که نشان می‌دهد پکن در حال تقویت روابط انرژی خود با مسکو در آستانه تحریم نفتی این کشور توسط اتحادیه اروپاست. این مذاکرات در سطح دولتی و با اندک مشارکت مستقیم، شرکت‌های نفتی صورت می‌گیرد. 

پکن درحال مذاکره با مسکو برای خرید مازاد نفت جهت پر کردن ذخایر استراتژیک نفتی خود است. چین در سال گذشته میلادی بخشی از ذخایر استراتژیک خود را برای کنترل روند افزایش قیمت نفت فروخته بود.

به‌گزارش بلومبرگ، چین به‌دنبال پر کردن ذخایر استراتژیک نفت خام خود با نفت ارزان‌قیمت روسیه است که نشان می‌دهد پکن در حال تقویت روابط انرژی خود با مسکو در آستانه تحریم نفتی این کشور توسط اتحادیه اروپاست. به‌نظر می‌رسد پکن درحال مذاکره با مسکو برای خرید مازاد نفت جهت پر کردن ذخایر استراتژیک نفتی خود است. این مذاکرات در سطح دولتی و با اندک مشارکت مستقیم، شرکت‌های نفتی صورت می‌گیرد. قیمت نفت از زمان حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته اما قیمت نفت خام روسیه پایین آمده است، چون خریداران از ترس تحریم‌های مالی، نفت خام روسیه را کنار گذاشته‌اند. به‌این‌ترتیب فرصتی برای چین به وجودآمده تا ذخایر استراتژیک وسیع خود را با نفت ارزان‌قیمت روسیه پر کند. چین برای مقابله با افزایش قیمت شدید نفت و گاز به شیوه‌های متعددی سوخت وارد می‌کند. هنوز درمورد مفاد این قرارداد نفتی با روسیه و حجم واردات نفت تصمیمی گرفته نشده است و هیچ تضمینی برای بسته شدن این قرارداد وجود ندارد. امریکا و انگلیس واردات نفت از روسیه را ممنوع کرده‌اند و اتحادیه اروپا هم همین تصمیم را دارد. اما نفت تولیدکنندگان اوپک پلاس هنوز هم بیشتر به هند و چین می‌رود. کاهش شدید قیمت نفت روسیه فرصت خوبی برای کشورهای آسیایی است.

پالایشگاه‌های چین از آغاز حمله روسیه به اوکراین نفت خام این کشور را خریداری می‌کنند، حتی در شرایطی که اوج دوباره همه‌گیری کرونا مصرف در این کشور به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا را پایین آورد. تقاضای نفت در ماه گذشته به‌خاطر قرنطینه‌های کرونایی و حبس شدن میلیون‌ها نفر در خانه‌های‌شان در شانگهای 6.7 درصد کاهش سالانه داشت. این قرنطینه‌ها مانع افزایش بیشتر قیمت نفت هم شد، اما نفت خام برنت هنوز هم 40 درصد نسبت‌به اوایل سال جاری میلادی افزایش قیمت دارد.

چین رسماً اندازه ذخایر نفتی خود را اعلام نکرده اما برخی تخمین می‌زنند این کشور می‌تواند بیش‌از 1 میلیارد بشکه نفت در ذخایر اقتصادی و استراتژیک خود ذخیره کند. شرکت کپلر کل ذخایر نفتی چین را 926.1 میلیون بشکه در روز تخمین می‌زند، یعنی بالاتر از 869 میلیون بشکه ذخیره‌شده در اواسط ماه مارس و 6 درصد پایین‌تر از رکورد سپتامبر 2020. در مقایسه، حجم ذخایر نفتی استراتژیک امریکا به 714 میلیون بشکه می‌رسد که 538 میلیون بشکه نفت درحال‌حاضر در آن وجود دارد.

چین در سال گذشته میلادی بخشی از ذخایر استراتژیک خود را برای کنترل روند افزایش قیمت نفت فروخت. این اقدام تاثیر چندانی نداشت و تنها ذخایر چین را خالی کرد. 

  پاسخ ایران به ادعای کاهش صادرات نفت  با ارسال دو میلیون بشکه به چین 

پاسخ ایران به ادعای کاهش صادرات نفت، ارسال دو میلیون بشکه به چین است و طبق گزارش‌ها، چین در حال حاضر نفت بیشتری نسبت به قبل از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در سال 2018 خریداری می‌کند. 

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از پرس‌تی‌وی، پس از آنکه رسانه‌های غربی مدعی شدند پکن ممکن است در حال جایگزین کردن بشکه‌های ایران با محموله‌های ارزان‌تر از روسیه باشد، یک شرکت نفتی بسیار بزرگ ایران قرار است این هفته 2 میلیون بشکه در پایانه نفتی در چین تخلیه کند.

رویترز به نقل از متخصص ردیاب نفتکش «ورتکسا آنالیتیکس» گزارش داد که کشتی حامل دیونا متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران (NITC) به ژانجیانگ در استان گوانگدونگ خواهد رسید و محموله به یک پایگاه ذخیره در بندر جنوبی پمپاژ خواهد شد. این خبرگزاری می‌گوید: «این سومین محموله نفتی ایران خواهد بود که پس از دو محموله با اندازه مشابه در ماه‌های دسامبر و ژانویه به مقصد ذخایر دولتی ارسال شد.» از آنجایی که گمرک چین اطلاعات دقیق واردات کالاها را اعلام می‌کند در 20 ژوئن، واردات این محموله را گزارش خواهد کرد.

در دو سال گذشته با وجود تحریم‌های امریکا، چین حجم زیادی نفت ایران را خریداری کرده است و محموله‌های خریداری شده از ایران در حال افزایش است.

از سوی دیگر ایران بخشی جدایی‌ناپذیر از ابتکار کمربند و جاده چین است که یک برنامه سرمایه‌گذاری تریلیون دلاری زیرساختی در سراسر آسیا، اروپا و آفریقا برای پیوند دادن اقتصاد این قاره‌ها محسوب می‌شود.

طبق گزارش‌ها، چین در حال حاضر نفت بیشتری نسبت به قبل از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در سال 2018 خریداری می‌کند. هند، دومین مشتری بزرگ نفت خام ایران قبل از تحریم‌ها، همچنین در حال آماده‌سازی پالایشگاه‌های خود برای واردات است. گفته می‌شود که دولت هند یک الگوی قراردادی برای ورود سریع به مذاکرات ایجاد کرده است. این روند با دیگر مشتریان آسیایی عمده ایران مانند کره جنوبی که بزرگ‌ترین خریدار میعانات گازی ایران قبل از تحریم‌ها بود، وجود دارد. جواد اوجی وزیر نفت ایران روز چهارشنبه تاکید کرد که روسیه هیچ تهدیدی برای فروش نفت ایران نیست. روسیه در پی تحریم‌های استرالیا، کانادا، بریتانیا و ایالات متحده با ممنوعیت صادرات نفت خود از سوی اتحادیه اروپا مواجه است. شبح ممنوعیت حدود نیمی از 7.85 میلیون بشکه در روز نفت خام و پالایش شده روسیه به اروپا این گمانه‌زنی را به وجود آورده است که روسیه به دنبال بازارهای جدیدی در آسیا خواهد بود به‌طوری که چین و هند به خرید نفت خام روسیه ادامه می‌دهند.

بر اساس ارقام جدید یورواستات، درآمد روسیه از صادرات نفت به اروپا در سال 2022 نسبت به سال 2021 بالاتر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران