شماره امروز: ۵۴۷

| | |

افزایش جمعیت مساله‌ای است که نمی‌توانیم در هیچ شرایطی منکر آن بشویم، در واقع کشور ما در حال حاضر از نظر میزان و سن جمعیت در موقعیت خوبی قرار ندارد، اما مساله این است

پرستو ابراهیمی

افزایش جمعیت مساله‌ای است که نمی‌توانیم در هیچ شرایطی منکر آن بشویم، در واقع کشور ما در حال حاضر از نظر میزان و سن جمعیت در موقعیت خوبی قرار ندارد، اما مساله این است که آیا فرزند‌آوری به هر شکل ممکن باید انجام شود چون جعیت کشور رو به پیری است. اگر بخواهیم واقع بینانه به ماجرا نگاه کنیم، فرزند آوری به هر قیمتی نمی‌تواند نه تنها برای کشور ما که برای هیچ کشوری حتی با بالاترین امکانات هم مفید واقع شود. در واقع باید شرایط و زیر ساخت‌های مورد نیاز برای افزایش جمعیت در کشور فراهم شود. از سوی دیگر باید بر الگوهای رفتاری خانواده‌ها قبل از فرزند آوری توجه شود. متاسفانه از دیرباز در کشور ما این عقیده پا برجا بوده که زوج‌های ناسازگار می‌توانند با تولد فرزند زندگی شان را سر و سامان بدهند و از مشکلاتی که با هم داشته‌اند گذر کنند. البته نگاهی به آمار کودکان طلاق طی همین چند سال اخیر نشان می‌دهد که این دست عقیده‌ها نه تنها درست نیست که از ریشه و بنیان غلط است و دو نفر که با هم اختلاف دارند، آمدن فرزند نه تنها نمی‌تواند اختلاف‌های آنها را کمتر و یا از بین ببرد که باعث بروز اختلافات تازه هم می‌شود. از سوی دیگر بی توجهی به شرایط روحی و روانی زوجینی که می‌خواهند فرزند داشته باشند، هم خود در بسیاری از موارد مشکل زا بوده است. به بیان واضح‌تر هر زوجی که می‌خواهند اقدام به فرزند آوری کنند باید مشاوره قبل از بارداری داشته باشند. این امکانات باید به صورت رایگان در اختیار آنها قرار داده شود و یکی از مواردی است که باید در طرح افزایش جمعیت به آن توجه ویژه داشت. افزایش جمعیت و فرزندآوری به هر قیمتی نمی‌تواند مشکلات پیری جامعه را حل کند، در واقع به دنیا آمدن کودکانی با مشکلات ژنتیکی، کودکانی که در خانواده‌های پرتنش زندگی می‌کنند، کودکانی که قربانی طلاق می‌شوند، نمی‌توانند آن پویایی را که ما از افزایش جمعیت در جامعه انتظار داریم به وجود بیاورند. پس اتفاقا اگر می‌خواهیم جامعه‌ای سالم، شاد پر تحرک و جوان داشته باشیم باید در این زمینه سختگیری‌هایی هم انجام بدهیم. بی توجهی به مشکلات روحی و روانی، بی توجهی به خانواده‌های مشکل دار (معتاد، دزد، زنان روسپی و ...) با توجه به اینکه در اکثر این خانواده‌ها هم فرزند آوری یک امر عادی است می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور مشکلات جدیدی را برای کشور ایجاد کند. همین حالا هم تعداد کودکانی که معتاد به دنیا می‌آیند و یا خیلی زود در سنین پایین به اعتیاد روی می‌آورند کم نیست.

 وجود چنین کودکانی در جامعه حتی اگر آمارشان به اندازه انگشتان یک دست هم باشد زیاد است. به همین خاطراست که بسیاری از پزشکان معتقدند عدم دسترسی چنین خانواده‌هایی به وسایل پیشگیری از بارداری نه تنها به افزایش جمعیت کمک نمی‌کند که خود معضل تازه‌ای را بر سر راه جامعه قرار می‌دهد. به این ترتیب همانطور که مشاوره قبل از ازدواج مهم و ضروری است مشاوره‌های قبل از بارداری هم بسیار ضروری هستند. در واقع هر زوجی که قصد دارند تا فرزندی به دنیا بیاورند باید قبل از هر چیز خود را از لحاظ روحی و روانی و البته جسمی مورد محک قرار بدهند. باید کسی باشد تا شرایط نگهداری از فرزند را به صورت واضح و روشن برای آنها بازگو کند، باید از وظایفی که قرار است به دوش بگیرند آگاه شوند. اگر این موارد به درستی مورد بررسی قرار بگیرد و رعایت بشود می‌توانیم امیدوار باشیم که نسل بعدی جوانان این مرز و بوم از هر لحاظ آمادگی پذیرش مسوولیت پویایی جامعه را خواهند داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران