شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اگر دلار نیمایی از ۲۳ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان برسد، افزایش دلار نیمایی می‌تواند کاهش تولید و سودآوری شرکت‌ها را جبران کند.

احمد اشتیاقی

اگر دلار نیمایی از ۲۳ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان برسد، افزایش دلار نیمایی می‌تواند کاهش تولید و سودآوری شرکت‌ها را جبران کند. با توجه به تحلیل‌های بیان شده، باید در برابر نقدها و تحلیل‌های منفی که نقش عوامل مثبت بر بازار را نادیده می‌گیرد، ایستادگی کرد. 

شائبه قطع شدن گاز شرکت‌های بورسی که به صورت تلویحی از سوی برخی مقامات دولتی بیان شده در کنار تحلیل‌های نادرست پیرامون این موضوع، به نگرانی سهامداران به‌ویژه سرمایه‌گذاران تازه‌وارد دامن زده و منجر به رفتارهای هیجانی در بازار شده است. با قطعی گاز شرکت‌های سیمانی و جایگزینی آن با مازوت، هیچ اتفاق خاصی در این شرکت‎ها رخ نمی‌دهد و این موضوع بر سودآوری شرکت‎ها تاثیر منفی نمی‌گذارد. زیرا مازوت با قیمت یارانه‌ای در اختیار شرکت‌های سیمانی و نیروگاه‌ها قرار داده می‌شود. بنابراین قطعی گاز بر میزان تولید تاثیرگذار نیست و در نتیجه، شرکت‎های سیمانی با کاهش سودآوری مواجه نمی‌شوند. رابطه میان عرضه و تقاضا، همواره تعیین‌کننده قیمت‌ در بازار است. پس کاهش تولید سیمان با در نظر گرفتن نیاز بازار به این محصول، افزایش قیمت‌ این کالا را در پی دارد. در نتیجه، باز هم سودآوری شرکت‌ها دستخوش تغییر نمی‌شود. به دلیل اینکه تا به ‌حال چنین موضوعی تجربه نشده است نمی‌توان در رابطه با آن اظهارنظر درستی داشت و ابعاد این موضوع پس از ارایه راهکار جایگزین دولت قابل بررسی و تحلیل است. این موضوع، زمینه‌ساز ابهام و سردرگمی در بازار و به تبع سهامداران شده و اکنون این پرسش‌ها مطرح می‌شود که آیا با قطع گاز شرکت‎ها، کاهش تولید حتمی است؟ آیا شرکت‌ها بخشی از سود خود را در پی کاهش تولید از دست می‌دهند؟ بی‌تردید لازم است با تحلیل‌های کارشناسی درست از اثرات روانی این ابهامات بر بازار کاسته شود. بی‌تردید راهکار و موارد جایگزینی برای حل این مساله وجود دارد که مانع توقف یا کاهش تولید می‌شود. بنابراین ضروری است از اظهارنظرهای غیراصولی و غیرکارشناسی اجتناب کرد تا بازار ملتهب نشود. جبران کاهش سودآوری‌های احتمالی شرکت‌ها باید فرصت‌های جدیدی را برای تولید کنندگان این صنایع ایجاد کرد؛ برای نمونه، اگر قطعی گاز به کاهش ۱۰ درصدی سود شرکت‌های فولادی و معدنی منجر شود با در نظر گرفتن اختلاف میان ارز نیمایی و دلار آزاد کاهش سودآوری، مرتفع می‌شود. شرکت‌های یاد شده، به ‌طور بالقوه از ۲۰ درصد امکان افزایش سودآوری به‌واسطه رسیدن قیمت دلار نیمایی به دلار آزاد برخوردارند. بنابراین اگر دلار نیمایی از ۲۳ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان برسد، افزایش دلار نیمایی می‌تواند کاهش تولید و سودآوری شرکت‌ها را جبران کند.

 با توجه به تحلیل‌های بیان شده، باید در برابر نقدها و تحلیل‌های منفی که نقش عوامل مثبت بر بازار را نادیده می‌گیرد، ایستادگی کرد. بنابراین تقویت تحلیل‌های کارشناسی درست و منطقی یکی از نیازهای امروز بازار سرمایه است.

در این مقطع زمانی، بازار در کف خود قرار دارد و قیمت‌ها در ارزنده‌ترین نقطه هستند، برای جلوگیری از ایجاد التهاب در بورس، انتظار می‌رود فعالان بازار با موشکافی ابعاد موضوعات به برطرف شدن نگرانی‌ها یاری رسانند و به سهامداران اطمینان خاطر بدهند که این موضوعات در میان‌مدت و بلندمدت بر سودآوری شرکت‌ها تاثیر چندانی ندارند و از رفتارهای هیجانی و توده‌ای به ‌شدت بپرهیزند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران