شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حال حاضر وضعیت آلودگی هوا در تهران به قدری خطرناک شده که هر روز بر تعداد افرادی که به دلیل تنگی نفس و مشکلات تنفسی راهی بیمارستان‌ها می‌شوند افزوده می‌شود،

محمد شریفی مقدم

در حال حاضر وضعیت آلودگی هوا در تهران به قدری خطرناک شده که هر روز بر تعداد افرادی که به دلیل تنگی نفس و مشکلات تنفسی راهی بیمارستان‌ها می‌شوند افزوده می‌شود، این در حالی است که کادر درمان به تازگی از هجوم بیماران مبتلا به کرونا کمی آسوده شده و حالا باید با این حجم از بیماران که به دلیل مشکلات آلودگی هوا راهی بیمارستان می‌شوند، دست و پنجه نرم کنند. در شرایط عادی، یعنی اگر قرار بود اوضاع اصولی رعایت شود تهران باید تعطیل می‌شد. چرا که طی 2 روز 12 ایستگاه آلوده به 20 ایستگاه رسیده و در این شرایط بیمارستان‌ها هم ممکن است با مشکلات عدیده برای پذیرش بیماران مواجه شوند. بسیاری از افراد که با حال بد به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند کسانی هستند که مجبورند برای رفتن به سر کار از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و یا مسیرهایی را پیاده بروند. اکثر بیمارستان‌های پایتخت حالت آماده‌باش دارند و حالا بعد از موج‌های کمر شکن کرونا نوبت به موج آلودگی رسیده که به راحتی می‌تواند جان افراد را به خطر بیندازد ودر حال حاضر حتی می‌توانیم رکورد مرگ و میر به علت کرونا را هم جابه‌جا کنیم.  اینکه نه ترافیک شهری کنترل می‌شود و نه تدبیری برای کاهش این آلودگی اندیشیده شده است، جای سوال دارد. اگر طی روزهای آینده باد نوزد و باران نیاید تکلیف مردم تهران چیست و چه سرنوشتی در انتظارشان خواهد بود؟ هنوز هم بسیاری از بیمارستان‌ها با کمبود نیروی متخصص مواجه‌اند. هنوز هم بسیاری از کادر درمان خسته هستند و توانایی مقابله با یک بحران دیگری را ندارند. این در حالی است که سویه دیگری از کرونا هم هر لحظه ممکن است به ایران برسد و معلوم نیست چه عواقبی را در پی خواهد داشت آن هم در شرایطی که زندگی کاملا به روال عادی برگشته از مدارس تا دانشگاه‌ها و سینماها بازگشایی شده‌اند و معلوم نیست سویه جدید موج تازه‌ای را به همراه خواهد داشت یا نه. 

از سوی دیگر هنوز در امر واکسیناسیون هم نتوانسته ایم به میزان مطلوب یعنی واکسیناسیون 80 درصد جمعیت برسیم. مشکلات بیمارستان‌ها همچنان پا برجاست، هنوز هستند پرستارانی که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده‌اند، تکلیف کارانه‌ها مشخص نیست. وضعیت فرسایشی کرونا حتی به تجهیزات بیمارستانی هم آسیب زده و برخی از آنها را از رده خارج کرده است. در این شرایط مسوولان باید هم به این فکر کنند که آیا بازگشایی‌ها می‌تواند عامل بروز یک موج تازه از بیماری کرونا باشد؟ هم اینکه فکری به حال این وضعیت آلودگی هوا بکنند. وضعیت بحرانی است، خطرناک است باید با مردم صادقانه و شفاف برخورد کنیم. اینکه تابلوهای نشان‌دهنده شاخص آلودگی را خاموش کنیم و یا تنها به هشدار دادن در این رابطه بسنده کنیم، کار درستی نیست. افراد باید بدانند که آلودگی هوا به راحتی می‌تواند جانشان را به خطر بیندازد. باید بدانند که عامل مرگ سالانه بیش از 40 هزار نفر در کشور است و باید این را بدانند که رعایت نکردن توصیه‌های ایمنی می‌تواند به قیمت جانشان تمام شود. در حال حاضر اورژانس اکثر بیمارستان‌ها مملو از بیمارانی است که به دلیل مشکلات تنفسی مراجعه کرده‌اند. برخی با دریافت اکسیژن ظرف چند دقیقه حالشان رو به بهبود می‌رود و برخی دیگر ممکن است به دلیل وخامت حالشان راهی بخش مراقبت‌های ویژه شوند. به هر حال نباید فکر کنیم که این مساله آنقدرها هم مهم نیست و خیلی زود تمام می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران