شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عوامل و اتفاقات بسیاری روی بازار سرمایه تأثیر می‌گذارند، این عوامل از نتیجه مذاکرات و شرایط سیاسی گرفته تا سیاست‌گذاری‌های پولی و مالی،

علی عباسیان

عوامل و اتفاقات بسیاری روی بازار سرمایه تأثیر می‌گذارند، این عوامل از نتیجه مذاکرات و شرایط سیاسی گرفته تا سیاست‌گذاری‌های پولی و مالی، عرضه بدون برنامه و معنادار اوراق، قیمت‌گذاری دستوری در صنایع، قیمت جهانی کامودیتی‌ها، روش‌های تأمین کسری بودجه، عرضه‌های اولیه سنگین در زمان نامناسب، قطعی برق و گاز، قانون‌گذاری‌های ناگهانی و... همگی بر آینده بازار سرمایه تأثیر می‌گذارند. پس لازمه اینکه بتوانیم آینده بازار را به‌طور دقیقی پیش‌بینی کنیم این است که تمامی این عوامل را در تحلیل خود لحاظ کنیم. به‌طورکلی در میان‌مدت و بلندمدت بازار سرمایه روند صعودی خواهد داشت که مهم‌ترین علت آن ‌هم تورمی هست که در کشور وجود دارد، این تورم باعث افزایش همه قیمت‌ها خواهد شد البته در سال‌هایی که سیاست‌گذاری پولی تغییر داشته و سیاست‌های انقباضی در پیش‌گرفته شده بازار سرمایه در کوتاه‌مدت و میان‌مدت وارد رکود شده اما در بلندمدت این جاماندگی خودش را جبران کرده و همیشه نشان داده که از تمامی بازارها رشد بیشتری خواهد کرد. گاهی اوقات چندین عامل دست‌به دست هم می‌دهند که بازار رشد نکند و بالعکس برفرض مثال افزایش ناگهانی و معنادار نرخ بهره در یک‌زمان کوتاه، قطعی گاز صنایع و اخبار منفی باعث شده که در هفته‌های گذشته بازار رشد چندانی نداشته باشد اگر این روند ادامه‌دار باشد و همچنین مشکلاتی درراه بازار سرمایه قرار بگیرد، مسلماً افراد تمایل کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار نشان می‌دهند و به همین علت ممکن است شاهد رشد معناداری نباشیم. مساله‌ای که اهمیت بسیاری دارد اعتماد سهامداران است که اگر این اعتماد از بین برود، زمان زیادی برای برگشت آن نیاز است و در این مدت مسلماً بازار رشدی نخواهد کرد. اتفاقی که باعث افزایش اعتماد سهامداران و مردم نسبت به بازار سرمایه می‌شود، قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد و انجام کارها با برنامه‌های از پیش تعیین‌شده است برفرض مثال در هفته‌های گذشته در مورد آزادسازی قیمت خودرو چندین خبر متفاوت منتشرشده که این اتفاق تصمیم‌گیری را برای سهامداران این گروه سخت می‌کند و باعث کاهش اعتماد همراه با افزایش ریسک سرمایه‌گذاری برای این افراد می‌شود. همانطور که در بالا گفتیم کلیت بازار ما در میان‌مدت و بلندمدت صعودی خواهد بود که علت اصلی آن تورم هست اما از ارزندگی شرکت‌ها نباید غافل شویم زیرا ما در بدترین شرایط هم نمادهای ارزنده‌ای داریم که مسیر خود را از کل بازار جدا می‌کنند مانند بعضی از پتروشیمی‌ها که توانسته‌اند در این مدت که بازار در حال اصلاح بوده سقف قیمتی خودشان در سال 99 را رد کنند و تنها دلیل این اتفاق هم بنیاد قوی این شرکت‌ها است. نکته‌ای که ذهن بسیاری از فعالان بازار سرمایه را درگیر کرده است، تأثیر توافق در مذاکرات بر بازار است، اگر توافق در مذاکرات رخ دهد امکان دارد در کوتاه‌مدت شاهد کاهش نرخ دلار باشیم که این اتفاق ممکن است باعث کاهش سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور ما شود اما در بلندمدت با بهبود روابط بین‌الملل این کاهش سودآوری جبران می‌شود و حتی این شرکت‌ها می‌توانند فروش و سودآوری بیشتری را تجربه کنند که درنهایت به نفع اقتصاد و بازار سرمایه خواهد بود.

اگر بخواهیم یک جمع‌بندی داشته باشیم می‌توان گفت بازار سرمایه آینده روشنی خواهد داشت که این آینده روشن درگرو تصمیمات و اتفاقات سیاسی و اقتصادی خواهد بود. اگر این تصمیمات در راستای بهبود و تقویت بازار باشند قطعاً بازار رشد خوبی را تجربه خواهد کرد و همانند گذشته در بلندمدت نسبت به دیگر بازارها برتری خود را نشان خواهد داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران