شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طی روزهای اخیر شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم. روز دوشنبه نیز شاخص کل بازار با افت 23647 واحدی به عدد 1384111 رسید و این افت ازنظر درصدی عدد 1.68 درصد ریزش را به ما نمایش می‌دهد؛

کاویان عبداللهی

طی روزهای اخیر شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم. روز دوشنبه نیز شاخص کل بازار با افت 23647 واحدی به عدد 1384111 رسید و این افت ازنظر درصدی عدد 1.68 درصد ریزش را به ما نمایش می‌دهد؛ و عمده بخش عرضه مربوط به نمادهای کوچک بازار بود چراکه شاهد افت بیشتر ازنظر درصد در شاخص کل هم‌وزن بودیم که افت 2.04 درصدی را ثبت کرد؛ و بیشترین تأثیر در شاخص کل را نمادهای پارس، شپدیس، فملی، جم، کگل، شپنا و وامید داشتند که همه این نمادها تأثیر منفی در شاخص کل را ثبت کردند؛ و در کنار این بازار هم شاهد عرضه در بازار فرابورس هم بودیم که باعث افت 280 واحدی شاخص فرابورس شد و بیشترین تأثیر را نمادهای زاگرس، آریا، ذوب، مارون، شراز، شگویا و سمگا داشتند که بازهم همه این نمادها تأثیر منفی را در شاخص فرابورس به ثبت رساندند.

عمدتاً نمادهای موجود در بازار کار خود را در بازه منفی به پایان رساندند اما دراین‌بین برخی نمادها در بازه مثبت به کار خود پایان دادند که بخش کوچکی از بازار را به خود اختصاص داده بودند؛ اما در مورد شرایط کلی بازار نیاز است که به این موضوع اشاره‌کنم که نمادهای موجود در بازار که ازنظر بنیادی وضعیت خوبی دارند محکوم‌ به رشد طی مدتی نزدیک هستند چراکه این نمادها دارای P/E‌هایی پایین هستند که نه‌تنها در صنعت خود بلکه در کل بازار این اعداد ممکن است دیگر تکرار نشوند اما بحث اصلی که باید به این بازار برای رشد کمک کند موضوع اعتماد مردم و فعالین این بازار به بازار است که باعث شده سرمایه‌گذاران ریسک را در بازار احساس کنند و برای سرمایه‌گذاری در این بازار بااحتیاط بیشتری عمل کنند. عدم فعالیت سرمایه‌گذاران و فعالین بازار را با بررسی ارزش معاملات می‌توان به‌وضوح حس کرد. همانطور که امروز نیز ارزش معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران عددی نزدیک به 4 هزار میلیارد تومان بود که نسبت کل بازار عدد بسیار ناچیزی به‌حساب می‌آید. برخی افراد نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این بازار انتقاد دارند که چرا این صندوق‌ها به رشد بازار کمک نمی‌کنند باید در این رابطه به این موضوع اشاره‌کنم که صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم سعی می‌کنند که برای سرمایه‌گذاران و دارندگان واحدهای صندوق سود به دست آورند و در شرایطی که بازار دارای ریسک باشد نمی‌توانند با سرمایه دیگران اقدام به سرمایه‌گذاری کنند؛ و عمدتاً سعی می‌کنند وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند و این انتقاد که صندوق‌ها چرا به رشد بازار کمک نمی‌کنند خواسته‌ای منطقی نیست و باید به منافع سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها هم توجه کافی شود.  اما معاملات در بازار فرابورس هم‌مقداری عجیب به نظر می‌رسد. ارزش معاملات امروز در بازار فرابورس مربوط به معاملات عادی چیزی نزدیک به 1800 میلیارد تومان بود که عدد بسیار کوچکی برای این بازار به‌حساب می‌آید؛ اما در مورد معاملات اوراق درآمد ثابت که بخش عمده‌ای از معاملات این بازار را تشکیل داده بود باید به این موضوع اشاره‌کنم درصورتی‌که نرخ بهره اوراق درآمد ثابت به‌نوعی باشد که بخواهد رقیبی برای بازار سرمایه باشد قطعاً می‌تواند باعث افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار شود. امید است با مدیریت درست بازار اوراق درآمد ثابت، نرخ بهره بین‌بانکی و بازار پول بتوانیم شاهد روزهای بهتری برای بازار باشیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران