شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با افزایش سطح واکسیناسیون در کشورهای دنیا، اخبار خوشایندی مبنی بر پیش‌بینی‌های مثبت کارشناسان اقتصادی هوانوردی در خبرگزاری‌ها مخابره می‌شود

علیرضا دانشپور

با افزایش سطح واکسیناسیون در کشورهای دنیا، اخبار خوشایندی مبنی بر پیش‌بینی‌های مثبت کارشناسان اقتصادی هوانوردی در خبرگزاری‌ها مخابره می‌شود و برخی از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی نیز از این فرصت استفاده کرده و به جذب نیروی انسانی می‌پردازند. در کشورمان نیز روزنه‌های امید رشد اقتصادی هوانوردی به مدد بازگشایی نسبی فضای گردشگری و همچنین واکسیناسیون سراسری به چشم می‌خورد اما آنچه مهم و مورد نظر است، نگاه موشکافانه به اتفاقات تلخی است که کرونا سبب‌ساز آن شد. متاسفانه در کشورمان، کرونا و افزایش نرخ ارز، هوانوردی را مانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور با مشکلات متعددی مواجه ساخت اما حوادث تلخ دو سال گذشته، نشان داد که هوانوردی فقط ایرلاین نیست؛ بلکه صنعت هوانوردی شامل صنایع کوچک و بزرگی است که در زمان بحران، نقش و اهمیت خود را بروز می‌دهند.

بخش آموزش هوانوردی، یکی از همان زنجیره‌های با اهمیت و رکن اصلی بهره‌وری و توسعه است که متاسفانه در سایه کرونا و فضای ملتهب اقتصادی دستخوش تندبادهای متعدد شد و  هم اکنون نیز با مشکلات عدیده‌ای روبروست. آموزش هوانوردی دو بُعد آموزش و پرورش سرمایه انسانی صنعت هوانوردی و آموزش‌های تکمیلی و ضمن خدمت را تشکیل می‌دهد. فشارهای اقتصادی بر پیکره آموزش هوانوردی که توسط بخش خصوصی انجام می‌شود مُنجر به افزایش نرخ آموزش هوانوردی شده و این افزایش سبب آسیب به علاقه‌مندان و دانشجویان هوانوردی و به تبع آن مراکز آموزشی شده و در بحث آموزش‌های تکمیلی نیز به علت مشکلات مالی شرکت‌ها و عدم نیاز به جذب نیروی انسانی با کاهش سطح آموزش‌های عالی مواجه هستیم. شرکت‌های هواپیمایی و سایر صنایع وابسته به صنعت هوانوردی مانند فعالان حوزه ساخت و تولید به علت انسجام تشکیلاتی خود دارای تریبون رسمی بوده و مشکلات خود را با مسوولان کشور در میان گذاشته و راهکارهای گذر از بحران را درمی‌یابند اما مراکز آموزشی که در سطح پایه هوانوردی و البته بحرانی قرار دارند از هرگونه حمایت محروم مانده‌اند. باید به این امر اشراف داشت که آسیب‌های اقتصادی شرکت‌های هواپیمایی در کوتاه‌مدت قابل مشاهده و ارزیابی است اما عدم‌حمایت از صنعت آموزش هوانوردی آسیب‌های بلندمدت دارد که مهم‌ترین آن، تامین نیروی انسانی نسل‌های آتی هوانوردی کشور است. خوشبختانه برخی از مراکز آموزش هوانوردی، علیرغم مشکلات عدیده اقتصادی همچنان بر تعهد خود نسبت به کیفیت آموزشی و رعایت ایمنی هوانوردی پایبند هستند اما متاسفانه این امر عمومیت نداشته و اختلاف سطح آموزش میان فعالان این حوزه محسوس است. امید است مدیران هوانوردی دولت سیزدهم، نگاه مثبتی به آموزش هوانوردی و فعالان این عرصه داشته باشند چراکه سنگ بنای هوانوردی آینده در این بخش استراتژیک ایجاد می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران