شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازار سهام بعد از نوسان شدیدی که از سال 1399 تجربه کرد، در نهایت از خرداد سال جاری وارد مدار صعودی شد و تا ابتدای شهریورماه به بازدهی حدود ۴۰ درصدی دست پیدا کرد.

احسان عسگری

بازار سهام بعد از نوسان شدیدی که از سال 1399 تجربه کرد، در نهایت از خرداد سال جاری وارد مدار صعودی شد و تا ابتدای شهریورماه به بازدهی حدود ۴۰ درصدی دست پیدا کرد. شاخص بورس بعد از کسب چنین بازدهی برای مدتی وارد مدار نزولی شد که این امر منجر به نگرانی بسیاری از سهامداران شد، در حالی که چنین روندی در بازار طبیعی است و سرمایه‌گذاران نباید ترسی از اصلاح فعلی معاملات بورس داشته باشند. ازنظر تکنیکالی هر رشدی در بازار نیازمند اصلاح است و بارها شاهد چنین اتفاقی در بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری بوده‌ایم و روند اصلاحی اخیر بازار سهام همراه با اظهارنظر برخی از مسوولان در خصوص قیمت‌گذاری سیمان بود که اعلام کردند تعیین قیمت این کالا باید در خارج از بورس کالا صورت بگیرد. به دنبال چنین مسائلی، دوباره موضوع قیمت‌گذاری دستوری مطرح شد و این امر سبب نگرانی سهامداران گروه سیمان برای خروج احتمالی این محصول از بازار و قیمت‌گذاری آن در خارج از این بورس به ‌صورت دستوری شد. در کنار این موضوع شاهد مطرح‌ شدن دوباره موضوع برجام بودیم که اعلام شد در این زمینه رایزنی‌هایی برای بازگشت ایران به میز مذاکرات مطرح ‌شده است. خبر قیمت دلار و در کل بازار ارز را تحت تاثیر خود قرارداد و به دنبال آن سهام شاخص‌ساز و دلاری محور تحت روند اصلاحی شدید قرار گرفتند، سهامداران به ‌منظور جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی بار دیگر به رفتارهای هیجانی روی آوردند و اقدام به شناسایی سود در بازار کردند. در کنار این مسائل ریسک دیگر بازار، قیمت کامودیتی‌ها (مواد پایه و معدنی) است که وابسته به قیمت‌های جهانی هستند که روند معاملات بورس را تحت تاثیر خود قرارداد و سبب ایجاد نوسان در سهام شاخص‌ساز بازار شدند. اگر بازار منطق تحلیل نداشته باشد در بخش خرید و فروش شاهد وجود هیجان خواهیم بود؛ اما به نظر می‌رسد این موضوع در بلندمدت برطرف شود، چرا که در آینده نزدیک شاهد تعیین تکلیف وضعیت بسیاری از این ریسک‌ها در بازار خواهیم بود. به نظر می‌رسد که با توجه به وجود انتظارات تورمی در کشور، بازار گنجایش برای کاهش بیش‌ از اندازه را نداشته باشد. در کنار موضوع انتظارات تورمی، ارزش دلار آزاد و نیمایی کاهش زیادی را تجربه نکردند و همچنین قیمت‌های جهانی غیر از سنگ‌آهن باثبات نسبی همراه هستند. به همین دلیل انتظار می‌رود که شرکت‌ها سودهای بیشتری را در بازار سهام تجربه کنند.

با توجه به نزدیک شدن روزهای پایانی شهریورماه، در انتظار انتشار عملکرد تولید و فروش شرکت‌ها هستیم که به نظر می‌رسد با انتشار آنها مسیر بازار به سمت تعادل رو به صعود حرکت کند. سرمایه‌گذاران باید به ‌طور حتم برای سرمایه‌های خود ارزش قائل باشند و با تحلیل اقدام به خرید و فروش سهام در بازار کنند...

 همچنین سرمایه‌گذاران نباید به‌ هیچ‌ عنوان وجود صف‌های خرید و فروش را ملاک سهامداری خود در بازار قرار بدهند. همچنین سهامداران با مبنا قرار دادن سود سهام شرکت‌ها و آینده آنها، سرمایه‌گذاری در این بازار را ملاک تصمیم‌گیری‌های خود برای خرید در بورس قرار بدهند. سرمایه‌گذاران و سهامدارانی که دانش لازم را برای سرمایه‌گذاری و انتخاب سهام درست در این بازار ندارند، نباید اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم در این بازار کنند بلکه بهتر است با کمک سرمایه‌گذاری غیرمستقیم از معاملات هیجانی دور باشند. اکنون در بازار شاهد مسائلی در خصوص قیمت‌گذاری دستوری و خروج برخی از محصولات از بورس کالا هستیم که بهتر بود این موضوعات در ابتدا کارشناسی و درنهایت اعلام می‌شد، زیرا برخی از این اخبار می‌توانند میلیاردها تومان ضرر و زیان را به سهامداران وارد کنند. شرکت‌هایی که اکنون در حال عرضه محصولات خود در بورس کالا هستند، شرکت‌های سهامی عام هستند بنابراین باید تصمیمات به‌گونه‌ای باشد که منافع حداکثری تامین شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران