شماره امروز: ۵۴۷

| | |

انتظار می‌رود که بازارسهام روند معقولی را پشت سر بگذارد، با توجه به اینکه بازار سرمایه اکنون در موقعیت مناسب سرمایه‌گذاری قرار گرفته است؛

پیمان حدادی

انتظار می‌رود که بازارسهام روند معقولی را پشت سر بگذارد، با توجه به اینکه بازار سرمایه اکنون در موقعیت مناسب سرمایه‌گذاری قرار گرفته است؛ اما همچنان برخی از ریسک‌ها، تهدیدکننده معاملات این بازار هستند که می‌توان از آنها به عنوان عامل تغییر مسیر این بازار از روند صعودی یاد کرد. در همه دوره‌های معاملاتی بازار سهام، شاهد وجود ریسک‌های متعدد در بازار هستیم و نمی‌توان آن را به عنوان موضوعی موقتی تلقی کرد. میزان اثرگذاری ریسک در بازار در دوره‌های مختلف متفاوت است؛ بنابراین سهامداران نباید از وجود ریسک‌های بازار ترسی داشته باشند و با ایجاد کوچک‌ترین تغییری در روند معاملات بورس اقدام به فروش سهام و رفتارهای هیجانی کنند.ریسک‌های تهدیدکننده معاملات که اکنون روند این بازار را تحت تاثیر خود قرار داده، ابهامات موجود در چند حوزه است که با رفع آنها می‌توانیم شاهد افزایش سرعت در روند صعودی معاملات بورس باشیم. یکی از مهم‌ترین ریسک‌های بازار سیاست خارجی درخصوص موضوع برجام و مذاکرات وین است و باید دید نتیجه مذاکرات وین به چه صورتی خواهد بود زیرا نتیجه نهایی آن می‌تواند با تاثیر متفاوت در روند بازار همراه باشد. مباحثی که در روزهای گذشته به نقل از آژانس بین‌المللی هسته‌ای در رابطه با فعالیت‌های صلح‌آمیز کشور مطرح شده است، اثرات مذاکرات وین را نسبت به گذشته بسیار بیشتر کرده است. برخی چنین تصوری را دارند که مذاکرات برجام باعث کاهش قیمت ارز می‌شود و به مراتب بر روند بازار تاثیرگذار خواهد بود، این موضوع باید مدنظر سهامداران حاضر در بازار باشد که روند اصلاحی بازار تحت تاثیر اتفاقات رخ داده موقتی خواهد بود و بازار دوباره بعد از مدتی به مسیر اصلی معاملات خود باز می‌گردد. در مقابل برخی معتقدند که ممکن است توقف در مذاکرات ادامه‌دار باشد که این امر منجر به افزایش قیمت دلار و تاثیر مثبت بر روند بازار می‌شود. بازار سرمایه خوش‌بینی زیادی را نسبت به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران داشت که همین امر منجر به رشد ۴۰ درصدی شاخص بورس از زمان انتخابات تاکنون شد، از اینجا به بعد بازار در انتظار اقداماتی خواهد بود که قرار است تیم جدید اقتصادی کشور در دستور کار خود قرار دهند، چراکه اتفاقاتی مانند قیمت‌گذاری دستوری از جمله مسائلی است که به‌شدت بر روند بازار تاثیرگذار خواهد بود. 

در کنار این مسائل ریسک دیگری تهدید‌کننده معاملات بازار نیست و در مقابل ریسک‌های تهدیدکننده بازار با موضوع عملیات خوب شرکت‌ها همراه هستیم که در میزان تولید، فروش و قیمت روند باثبات و رو به رشدی را شاهد خواهیم بود. شروع معاملات سیمان در بورس کالا یکی از نمونه‌های لغو قیمت‌گذاری دستوری است و این سیگنال مثبت را به بازار سرمایه مخابره می‌کرد که در آینده قیمت فروش محصولات شرکت‌ها از طریق عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و از مباحث قیمت‌گذاری دستوری رهایی پیدا خواهند کرد که در نتیجه، این موضوع سبب افزایش سود شرکت‌های بورسی و قیمت سهام آنها در بازار سهام خواهد شد. همچنین فعالان بازار سرمایه امیدوار هستند تا تصمیمات اقتصادی که اتخاذ می‌شود برای جلوگیری از تورم افسارگسیخته و نیز ایجاد زمینه‌های لازم برای افزایش رشد اقتصادی باشد. معاملات بازار سهام تا پایان شهریور‌ماه به صورت نوسانی خواهد بود، به نظر می‌رسد از ابتدای مهر‌ماه با انتشار گزارش شهریور‌ماه شرکت‌ها در تولید و فروش شاهد افزایش ارزش معاملات، سپس رشد قیمت‌ها و عبور شاخص بورس از محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی باشیم. طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، انتظار می‌رود بازار سرمایه در ۶ ماه دوم سال بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد. در معاملات این روزهای بازار استراتژی صبر در خرید بسیار مهم است. شرکت‌ها باید برای سرمایه‌گذاری در این بازار در ابتدا موقعیت شرکت‌ها را از لحاظ بنیادی مورد بررسی قرار دهند و در شرکت‌هایی که با فاکتورهای خوبی همراه هستند و سودآوری آنها ادامه‌دار است اقدام به سرمایه‌گذاری کنند اما سهامداران باید آن سهم را در زمانی که قیمت آن در مدار اصلاحی قرار گرفته است، شناسایی و خرید کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران