شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در تماس تلفنی با رییس شورای اروپا مطرح کرد

| | |

شارل میشل رییس شورای اروپا پس از درخواست رسمی برای گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهوری اسلامی ایران،

شارل میشل رییس شورای اروپا پس از درخواست رسمی برای گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهوری اسلامی ایران، ظهر دیروز چهارشنبه با ابراهیم رییسی گفت‌وگو کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، ابراهیم رییسی در این مکالمه تلفنی گفت: جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد مناسبات با اتحادیه و کشورهای اروپایی‌ها را در عرصه‌های مورد علاقه دو طرف توسعه دهد. رییس‌جمهور با بیان اینکه استمرار و پایداری روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و هرکدام از کشورهای عضو، در گرو رعایت اصل احترام متقابل، تمرکز روی مشترکات و جلوگیری از تاثیرگذاری عوامل برون‌زا بر این روابط است، افزود: این موضوع نیازمند اراده عملی طرف اروپایی و وابسته نکردن آن به اراده قدرت‌های یکجانبه‌گرا مثل امریکا است. او با اشاره به اینکه امروز نزدیک به ۴ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران هستند، خاطرنشان کرد: رعایت حقوق‌بشر، حقوق زنان و کودکان از دغدغه‌های جدی جمهوری اسلامی ایران درمورد افغانستان است و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق مسلم ملت افغانستان به کار خواهیم گرفت. 

رییسی با اشاره به سخنان رییس شورای اروپا مبنی بر تلاش برای استقلال استراتژیک در رابطه این اتحادیه با امریکا تصریح کرد: امیدواریم اروپا در مسیر استقلال استراتژیک پیشرفت داشته باشد. رییس‌جمهوری درباره موضوع احیای برجام خاطرنشان کرد: نیک می‌دانید که ایران هرگز ناقض برجام نبوده و نیست. این امریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شده و آن را نقض کردند. با این وجود انتظار این بود که اروپایی‌ها به تعهدات‌شان در برجام عمل کنند، اما اروپایی‌ها هم به آنچه در برجام متعهد بودند، آنچنان که باید پایبند نماندند. رییسی درباره همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: همکاری‌های جدی جمهوری اسلامی ایران با آژانس نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش است. طبیعی است در صورت برخورد غیرسازنده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتظار اینکه ایران واکنش سازنده داشته باشد، منطقی نیست. اقدامات غیرسازنده طبیعتا مخل مسیر مذاکره نیز هست. رییس‌جمهوری تصریح کرد: نکته مهم در این باره این است که اگرچه در امریکا دولت ترامپ رفته و دولت بایدن بر سر کار آمده، اما در عمل تغییری در سیاست‌های امریکا درباره ایران رخ نداده و همان رویکرد و اقدامات یعنی تحریم و فشار علیه ایران باقی مانده است.

شارل میشل، رییس شورای اروپا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تاکید بر علاقه جدی اتحادیه اروپا برای تقویت روابط دوجانبه و گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران، گفت: تحریم‌ها تاثیر نامطلوبی بر روابط اتحادیه اروپا و ایران باقی گذاشته‌اند و این یکی از دلایلی است که مفهوم استقلال استراتژیک برای اتحادیه اروپا اهمیت یافته است. او تاکید کرد: شخصا یکی از حامیان جدی این ایده هستم که اتحادیه اروپا باید در درجه اول منافع خودش را پیش ببرد. اتحادیه اروپا مایل است شریک صادق ایران بماند تا ثبات بیشتری را در منطقه شاهد باشیم. رییس شورای اروپا در ادامه اظهار داشت: معتقدم باید درس‌های زیادی از ۲۰ سال حضور ناتو و امریکا در افغانستان بگیریم. شارل میشل با ابراز نگرانی از سرازیر شدن موج بزرگی از پناهجویان به اروپا، خواستار نقش‌آفرینی ایران و همچنین تلاش برای بازگشت ثبات به افغانستان شد و تصریح کرد: اولویت اول اروپا خروج امن اتباع اروپایی و افغانستانی‌هایی است که در این کشور با ما همکاری داشته‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران