شماره امروز: ۵۴۷

| | |

این روزها بیش از هر زمان دیگری باید از کادر درمان خود سپاسگزار باشیم. این افراد از جان گذشته‌اند و تمام تلاش خود را می‌کنند

محمدعلی محسنی بندپی

این روزها بیش از هر زمان دیگری باید از کادر درمان خود سپاسگزار باشیم. این افراد از جان گذشته‌اند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند در جهت سلامتی بیماران گام بردارند. همه ما می‌دانیم که در جنگ نابرابر مبارزه با کرونا پزشکان و کادر درمانی همراه و همگام مردم بودند و امروز با ایثار و فداکاری خود ثابت کرده‌اند پای قسم نامه خود ایستاده و جان می‌دهند تا ما زنده بمانیم. اما با تمام این تفاسیر مردم از کادر درمانی به ویژه پزشکان سه درخواست دارند؛ یکی کاهش خطاهای پزشکی و فرار مالیاتی و دیگری خدمت در مناطق محروم کشور. پزشکی در میان مشاغل مختلف، منحصر به فرد است، چرا که به‌طور مستقیم با جان انسان‌ها سر و کار دارد و به همین دلیل اخلاق بخشی جدایی ناپذیر از علم پزشکی تلقی می‌شود بر همین اساس باید خطاهای پزشکی به پایین‌ترین حد خود برسد تا شاهد مرگ و میر کمتر بیماران به واسطه خطاهای پزشکی باشیم، تمام وجود پزشک باید در قسم نامه بقراط او خلاصه شود. کاهش خطای پزشکی به ویژه در شرایطی که کشور درگیر بیماری ناشناخته کرونا است می‌تواند اعتماد مردم را به پزشکان دو چندان کند.

 ایران در خاورمیانه به لحاظ پرورش نیروی پزشک در رتبه‌های برتر قرار دارد، بر همین اساس به جرات می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری برای نیروی انسانی تحصیلکرده در شاخه پزشکی می‌تواند کشور را در عرصه پذیرش توریست سلامت تقویت کند. کاهش خطای پزشکی به ویژه در شرایطی که کشور درگیر بیماری ناشناخته کرونا است می‌تواند اعتماد مردم را به پزشکان دو چندان کند. مساله دیگری که باید به آن توجه کرد مساله فرار مالیاتی برخی از پزشکان است. در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نصب دستگاه پوز در محل کار وکلا و پزشکان واجب شدد، اگر راهکار درستی تعریف کنیم می‌توانیم از چنین خطاهایی جلوگیری کنیم، متاسفانه در تمام مشاغل فرار مالیاتی وجود دارد و این دور زدن قانون تنها مختص به پزشکان نیست. مجلس یازدهم با اجباری کردن نصب دستگاه پوز یا کارتخوان برای مشاغل متفاوت منجر شد که این فرار مالیاتی در شغل‌های مختلف به حداقل ممکن خود برسد. هرچند در دو سال گذشته ثابت شد که بیشتر پزشکان و کادر درمانی با جان خود به قسم نامه بقراط عمل کرده‌اند. در کشور ما اسناد بالا دستی محکمی وجود دارد که قوانین از آنها‌زاده شده است، اما باید بپذیریم ضعف نظارت در اجرای قوانین منجر شده تا شاهد بی‌قانونی‌های متعددی از جنس فرار مالیاتی باشیم. امیدواریم نظارت بیشتری بر اجرای قوانین صورت بگیرد؛ انتظار می‌رود برنامه هفتم توسعه بعد از تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان به درستی اجرایی شود. پزشکی در دو مقوله علم و تجهیزات درمانی خلاصه می‌شود، بیماری کرونا با تمام تلخی‌هایی که دارد ثابت کرد در کجا ضعف عملکرد داشتیم این بیماری فرصت طلایی بود تا مناطق محروم کشور شناسایی و کمبودها دیده شود، اوج‌گیری پیک پنجم کرونا از سیستان و بلوچستان محروم‌ترین استان‌ کشور تا خوزستان و کرمان بیشتر از هر زمان دیگر کمبودها را نشان داد. ایجاد سلامت یکسان در تمام کشور از امکانات و تجهیزات پزشکی گرفته تا نیروی متخصص کمترین نیاز یک جامعه محسوب می‌شود. تمام کمبودهای حوزه سلامت را نباید در کمبود امکانات و تجهیزات پزشکی خلاصه کنیم. با وجود پرورش نیروهای متخصص پزشکی بیشتر مناطق محروم کشور با کمبود پزشک و کادر درمانی روبرو هستند و از طرفی در سایه بی‌توجهی به این سرمایه تحصیلکرده شاهد خروج شبانه آنها از کشور هستیم. تمام کمبودهای عرصه پزشکی و درمانی از حضور نیروی انسانی متخصص در مناطق محروم تا فرار مالیاتی و کاهش خطاهای پزشکی در کمیسیون بهداشت و درمان بررسی می‌شود تا کمتر شاهد خسارات جبران‌ناپذیر پزشکی در کشور باشیم. تمام آنچه گفته شد باید از سوی وزیر بهداشت بعدی مورد توجه قرار گیرد، تا بتوانیم شاهد ارتقای روز افزون در این حوزه باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران