شماره امروز: ۵۴۷

| | |

از خردادماه با تصمیم برخی مجموعه‌های بزرگ سیمانی، عرضه سیمان در بورس کالا آغاز شد یعنی همان اتفاقی که بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، سال‌ها بود که برای تحققش تلاش می‌کردند.

محمدعلی رفیعی

از خردادماه با تصمیم برخی مجموعه‌های بزرگ سیمانی، عرضه سیمان در بورس کالا آغاز شد یعنی همان اتفاقی که بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، سال‌ها بود که برای تحققش تلاش می‌کردند.

در تیرماه یکی دیگر از هلدینگ‌های بزرگ سیمانی کشور، آستین‌هایش را بالا زد تا به بورس کالا ورود کند. این اتفاق همزمان شد با قطعی‌های با برنامه و بی‌برنامه برق در کشور که صدای همه را درآورد. نتیجه اعتراض به قطعی برق به ضرر صنایع فولادی و سیمانی تمام شد. یعنی قرار شد برق این دو صنعت قطع شود تا برق مسکونی‌ها وصل شود که البته بهانه‌ای بیش نبود چون همچنان برق مسکونی‌ها و مغازه‌ها و بیمارستان‌ها قطع می‌شود! جواب بی‌کفایتی وزارت نیرو در سال‌های گذشته و نبود آینده‌نگری در توانیر را باید صنایع فولاد و سیمان می‌دادند. متأسفانه قطع برق صنعت سیمان همزمان باعرضه محصول این صنعت در بورس کالا، راه را برای دلالان و برخی وابستگانشان در صنوف باز کرد تا هم قیمت‌ها را در بازار افزایش دهند و هم بورس کالا را دلیل کمبود سیمان و افزایش قیمت بدانند. حال اینکه کمی تفکر لازم است تا  متوجه این واقعیت شویم که وقتی برق کارخانه‌های سیمان را قطع کنید، تولیدی اتفاق نمی‌افتد و وقتی تولید نباشد کمبود رخ می‌دهد و این هیچ ربطی به بورس کالا ندارد. آش پخته‌شده توسط دلالان آنقدر پرروغن شده است که گویا برخی از مدیران استانی را نیز مسخ کرده و ایشان وارد عمل شده و کارخانه‌های حاضر در بورس کالا را تهدید به برخورد کرده‌اند. وزیر مانده از دولت دوازدهم در وزارت صمت نیز در این بازی طرف دلالان را گرفته و آب به آسیاب ایشان می‌ریزد و نه در آسیاب سیمانی‌ها. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا تصمیم برای شفاف شدن معاملات صنعت سیمان در بورس کالا بدون هماهنگی ارکان دولت بوده است که حالا ایشان به‌جای حمایت در حال ضربه زدن به صنعت سیمان و بورس کالا هستند. شاید جالب‌ترین اتفاق این باشد که بدانید تا قبل از ورود سیمان به بورس کالا تنها قشری محدود با حضور در درب کارخانه‌ها سیمان تولیدی را خریداری و ده‌ها برابر قیمت به مردم می‌فروختند و حالا که سیمان به بورس کالا رفته، به‌طور مثال خریداران اندک سیمان سپاهان که به بیش از ۱۰۰ خریدار ارتقا یافته‌اند و این همان شفافیت و عدالتی است که بورس کالا به صنعت و بازار سیمان هدیه داده است. هنوز هم مشخص نیست چرا برخی از بازماندگان از دولت دوازدهم در این روزهای پایانی، طرفدار فروش سنتی (دلال‌محور) شده‌اند!

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران