شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دستورالعمل جدید ابلاغ شده از سوی سازمان بورس در زمینه بازارگردانی شرکت‌ها، به وضعیت نقدشوندگی سهام شرکت‌ها، نبود صف‌های خرید و فروش طولانی و توسعه معاملات بازار سرمایه کمک می‌کند.

احمد اشتیاقی

دستورالعمل جدید ابلاغ شده از سوی سازمان بورس در زمینه بازارگردانی شرکت‌ها، به وضعیت نقدشوندگی سهام شرکت‌ها، نبود صف‌های خرید و فروش طولانی و توسعه معاملات بازار سرمایه کمک می‌کند. تا امروز روند طی شده برای اخذ مجوز بازارگردانی از طریق سازمان بورس طولانی بود، در حالی که با دستورالعمل جدید این وظیفه به بورس و فرابورس محول شد و سازمان بورس با تصمیم جدید روند صدور بازارگردانی را تسریع کرده است. وهله نخست باید بورس و فرابورس درجه نقدشوندگی هر سهم را اعلام کنند که این موضوع عاملی بسیار مهم برای خرید سهم تلقی می‌شود زیرا هر سهمی که از درجه نقدشوندگی بالایی برخوردار باشد در آینده هیچ دغدغه‌ای برای فروش آن وجود ندارد. شرکتی که از درجه نقدشوندگی پایینی برخوردار است به‌طور حتم باید دارای بازارگردان باشد تا سهامدار در آینده برای فروش آن دچار مشکل نشود که به‌طور حتم دستورالعمل جدید می‌تواند کمک‌کننده در وضعیت نقدشوندگی شرکت‌ها باشد. 

طبق دستورالعمل جدید بازارگردانی، سهام شرکتی که با افزایش سرمایه همراه شود قاعدتاً تعهدات بازارگردان باید افزایش یابد. در کنار تصمیمات جدید، کارمزد بازارگردان‌ها بنا بر عملکردی که دارند متغیر خواهد شد، این موضوع از جمله اتفاقات مثبتی است که می‌تواند جزو نکات مثبت دستورالعمل جدید مطرح شود. اکنون بخشی از بازارگردان‌ها به تعهدات خود عمل نمی‌کنند در حالی که بازارگردان‌ها با دستورالعمل جدید متعهد به انجام وظایف خود می‌شوند و برای بهبود فعالیت خود،  تلاش خواهند کرد. این مسائل در کنار یکدیگر نشان‌دهنده تغییر فاحش در فعالیت بازارگردان‌ها است، این نوع نگاه به اقدامات انجام شده از سوی بازارگردان‌ها می‌تواند بسیار راهگشا در نقدشوندگی سهام شرکت‌ها باشد که اکنون به عنوان معضل فعلی بازار تلقی می‌شود. در حالی که طبق دستورالعمل جدید اگر سهمی به صورت سه روز متوالی در صف خرید و فروش باشد بازارگردان می‌تواند تا 4 برابر دامنه نوسان درخواست حراج کند که با این درخواست، بازارگردان خود متعهد به خرید یا فروش می‌شود. دستورالعمل جدید ابلاغ شده از سوی سازمان بورس کمکی به وضعیت نقدشوندگی سهام شرکت‌ها و نبود صف‌های خرید و فروش طولانی خواهد بود.  در صورت اجرایی شدن آن ابلاغیه جدید و انجام فعالیت بازارگردان‌ها مطابق دستورالعمل ارایه شده، ضمن تسریع اخذ مجوز بازارگردانی، نقدشوندگی سهام شرکت‌ها نسبت به گذشته بهتر و قوی‌تر خواهد شد. یکی از عوامل اصلی توسعه بازار سرمایه بهبود وضعیت نقدشوندگی سهام است و اصولاً مقوله بازارگردانی برای نقدشوندگی سهام است تا دیگر هیچ سهمی در بازار دچار معضل نقدشوندگی نشود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران