شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وضعیت بیمارستان و کادر درمان بسیار نگران‌کننده است، در حال حاضر ما با کمبود شدید پرستار مواجه هستیم و اوج گرفتن دوباره بیماری در کشور و افزایش تعداد مبتلایان کادر درمان را در آستانه فروپاشی عصبی و جسمی قرار داده است.

محمد میرزابیگی

وضعیت بیمارستان و کادر درمان بسیار نگران‌کننده است، در حال حاضر ما با کمبود شدید پرستار مواجه هستیم و اوج گرفتن دوباره بیماری در کشور و افزایش تعداد مبتلایان کادر درمان را در آستانه فروپاشی عصبی و جسمی قرار داده است. دولت جدید هر چه زودتر باید در جایگاه و ترکیب ستاد ملی کرونا و قرارگاه کرونا بازنگری کند، باید از نمایندگان نیروهای مردمی و نیروهای صف خدمت هم در این ساختار حضور داشته باشند تا ستاد ملی کرونا از کف بیمارستانها از سرپنجه‌های نظام سلامت و از کف خیابان‌ها و زندگی روزمره مردم؛ به موقع مطلع شود. سازمان‌های غیر دولتی مثل نظام پزشکی، نظام پرستاری، نیروهای و بسیج نیز باید در کنار هم قرار گیرند. باید هر چه زودتر ستادهای ترکیبی برای حمایت و هدایت بیمارستان‌ها تشکیل شود، دیگر نمی‌توانیم با همان روش سابق به کار ادامه بدهیم، بسیاری از پرستاران ما یا خود درگیر بیماری شده‌اند و جانشان را از دست داده‌اند یا بعد از درگیر شدن با کرونا و انتقال آن به اعضای خانواده از کار کناره‌گیری کرده‌اند، در این شرایط هنوز وزارت بهداشت و درمان دستور استخدام نیروهای تازه پرستاری را صادر نکرده اتفاقی که باید در اولویت قرار بگیرد و قبل از هر اقدام دیگری انجام شود. اگر در این شرایط سری به بیمارستان‌ها بزنید، کاملا متوجه می‌شوید که پرسنل بیمارستان تا چه حد خسته و فرسوده شده‌اند، فعالیت طولانی با ماسک  N۹۵ و لباس‌های خاص واقعا سخت است. مجوز استخدام ۵۲ هزار نفر در وزارت بهداشت صادر شد اما بیشتر از هشت هزار نفر در بیمارستان‌ها جذب نشدند و همین تعداد هم بازنشسته شده یا به علل مختلف از سیستم خارج شدند و در عمل نیرویی به سیستم پرستاری در بیمارستان‌ها اضافه نشد. نمی‌توانیم بدون توجه به این وضعیت ادامه بدهیم، هر لحظه ممکن است که سیستم درمانی کشور به دلیل خستگی شدید از پا در بیاید، خوب می‌دانیم که بخش عظیمی از بار مراقبت بر دوش پرستاران است و آنها بیش از هر کس دیگر در بیمارستان‌ها مشغول خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی هستند، این افراد هم مثل تمام ما نیاز به استراحت دارند، آنها هم زیر بار این همه فشار خسته می‌شوند و طاقت و تحمل خود را از دست می‌دهند، اگر می‌خواهیم شرایط را به گونه‌ای رقم بزنیم که هم از پیک بیماری کم شود و هم وضعیت بیمارستان‌ها و کادر درمان بهبود یابد، باید به «لاک‌داون» به استخدام نیروی تازه‌نفس پرستاری و بالا بردن امکانات درمانی دربیمارستان‌ها توجه کنیم. الان شرایطی نیست که ما فقط بر روی ظرفیت بیمارستان‌های دولتی و خصوصی حساب کنیم، باید از تمام درمانگاه‌ها و کلینیک‌ها هم برای ارایه خدمات سرپایی مثل اکسیژن تراپی و تزریق رمدیسیور استفاده شود.

اوضاعی که اکنون در کف بیمارستان ها می‌بینیم به شکلی است که باید برای ساماندهی آن کارهای زیادی انجام شود و قطعا واکسیناسیون و تسریع در افزایش چند برابری واکسیناسیون یکی از این کارهای اساسی و بسیار تاثیرگذار است. در این صورت تامین واکسیناتور می‌تواند با کمک سیستم پرستاری و نظام پرستاری باشد و از این نظر جای نگرانی وجود ندارد. حتی اگر به روزی دو میلیون دز تزریق واکسن برسیم نگران واکسیناتور نباشید، جامعه پرستاری این کار را می‌تواند انجام دهد. نکته دیگر تقویت سیستم مراقبت در منزل است. باید از این خدمات استفاده کنیم تا مردم کمتر به بیمارستان‌ها مراجعه کنند. بی‌شک سیستم مراقبت در منزل به میزان زیادی می‌تواند به این فرآیند کمک کند و می‌توانیم بیماران را بین مراکز مراقبت در منزل توزیع کنیم. تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی و به خصوص آی‌سی یوها نیز باید به سرعت تامین شود و دورکاری و کنترل سفرها برای مردم و کارکنان دولت نیز ضروری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران