شماره امروز: ۵۴۷

سجاد گنج‌زاده ایران را صاحب سومین طلای المپیک کرد

| | |

کاراته‌کای وزن ۷۵ + کیلوگرم ایران به مدال طلای المپیک توکیو دست یافت. در ادامه رقابت‌های کاراته المپیک ۲۰۲۰ توکیو،

کاراته‌کای وزن ۷۵ + کیلوگرم ایران به مدال طلای المپیک توکیو دست یافت. در ادامه رقابت‌های کاراته المپیک ۲۰۲۰ توکیو، سجاد گنج‌زاده تنها کاراته‌کای مردان ایران در المپیک توکیو و دارنده یک مدال طلا و ۲ نقره جهان، در دیدار فینال برابر طارق حامدی از عربستان در حالی که پس از یک دقیقه با نتیجه ۴ بر یک عقب بود با ضربه محکم حریف عربستانی به روی تاتامی افتاد و با برانکارد از تاتامی خارج شد. به گزارش ایسنا، پس از این اتفاق ۵ داور میدان وارد شور شدند و در نهایت کاراته‌کای عربستانی را به دلیل وارد کردن ضربه محکم به گنج‌زاده دیسکالیفه اعلام کردند تا مدال طلا از آن سجاد گنج‌زاده شود. گنج‌زاده پیش از این در مرحله گروهی در مجموع با ۳ پیروزی و یک تساوی به عنوان سرگروه راهی مرحله نیمه نهایی شد. وی در این مرحله مقابل اوگور آکتاش دارنده مدال برنز جهان و نفر نخست رنکینگ از ترکیه به روی تاتامی رفت و در پایان در دیداری سخت و حساس با نتیجه ۲ بر ۲ و با امتیاز سانشو به برتری رسید و به فینال راه یافت. هدایت سجاد گنج‌زاده در این رقابت‌ها بر عهده سید شهرام هروی سرمربی تیم ملی کاراته ایران است. پیش از این سارا بهمنیار در رقابت‌های وزن ۵۵- کیلوگرم المپیک توکیو که روز پنجشنبه برگزار شد با یک پیروزی و دو شکست از دور رقابت‌ها کنار رفت و حمیده عباسعلی دیگر نماینده کاراته بانوان ایران نیز امروز (شنبه) با ۲ پیروزی و ۲ شکست حذف شد تا تیم دو نفره بانوان ایران بدون کسب مدال به کار خود در المپیک توکیو پایان دهد. رشته ورزشی کاراته برای نخستین‌بار است که به دلیل درخواست ژاپن، در بازی‌های المپیک حضور رسمی دارد اما در دوره بعدی المپیک در پاریس حضور نخواهد داشت.

  گنج‌زاده: کاراته لیاقت طلای المپیک را داشت

سجاد گنج‌زاده پس از کسب مدال طلای المپیک در مورد لحظه مصدومیت خود، بیان کرد: می‌دانم مسابقه را عقب بودم و تلاش می‌کردم مسابقه را برگردانم اما ضربه را یادم نمی‌آید، پیش پزشکان بودم که به من گفتند مدال طلا گرفتم. بدنم سر شده بود و اصلا یادم نمی‌آید. 

او ادامه داد: خدا را شکر می‌کنم چون برای این مدال خیلی زحمت کشیدیم. بهمن عسگری دوست نزدیکم متاسفانه نتوانست برسد. این مدال برای او، پورشیب و برای کل تیم کاراته است و کاراته لیاقت یک مدال طلای المپیک را داشت. 

قهرمان المپیک در مورد مصدومیت خود از ناحیه دست نیز بیان کرد: در آخرین مسابقه‌ای که در حالت تمرینی داشت، دست چپم شکست. پزشکان گفتند باید جراحی شود اما مصمم‌تر از قبل تمرینات را ادامه دادم این موضوع اصلا رسانه‌ای نشد چون خودم این را می‌خواستم.  گنج‌زاده در مورد وضعیت کنونی خود گفت: حالم خوب است فقط مقداری سرم درد می‌کند. البته این اولین‌بار نیست که در چنین شرایطی قرار می‌گیرم و این اتفاق نه تنها برای من بلکه برای خیلی‌های دیگر در کاراته رخ داده است. ناراحتم از اینکه مسابقه به این شکل پیش رفت. او در مورد صحبت‌های خود قبل از آغاز بازی‌هایی که از مردم خواسته بود برای تو دعا کنند و ورزشکاران را قضاوت نکنند، تاکید کرد: مردم با دعای خود به ما انرژی می‌دهند و اینکه من از آنها خواستم قضاوت نکنند به این دلیل است که هیچ ورزشکاری به بازی‌های المپیک نمی‌آید که شکست بخورد بلکه یک اشتباه ممکن است باعث شود نتیجه‌ای که می‌خواهیم به دست نیاید. 

هیچ ورزشکار و مربی‌ای دوست ندارد که در بازی‌های المپیک شکست خورده باشد. 

گنج‌زاده در پاسخ به این پرسش که ورزشکار عربستان از او عذرخواهی کرد یا خیر، گفت: در رختکن من از ورزشکار عربستان عذرخواهی کردم چون مسابقه را جلو بود و بعد از آن نفهمیدم چه اتفاقی رخ داد.  ملی‌پوش کاراته ایران در مورد اینکه مدال خود را به چه کسی اهدا می‌کند، گفت: به مردم خوزستان، همه مردم ایران، به دوست خوبم بهمن عسگری و جامعه کاراته تقدیم می‌کنم. از آقای هروی هم خیلی تشکر می‌کنم چون از جان خود مایه گذاشت تا این مدال به دست بیاید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران