شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در حال حاضر با توجه به شرایط موجود تنها اقدامی که می‌توانیم برای مقابله با کرونا انجام دهیم بالا بردن سرعت واکسیناسیون و البته انجام «لاک داون» در کل کشور است.

مسعود مردانی

در حال حاضر با توجه به شرایط موجود تنها اقدامی که می‌توانیم برای مقابله با کرونا انجام دهیم بالا بردن سرعت واکسیناسیون و البته انجام «لاک داون» در کل کشور است. در حالی که بیش از 330 شهر کشور درگیر موج پنجم هستند و هر روز بر تعداد افراد مبتلا افزوده می‌شود، از سوی آمار مرگ و میر هم افزایش چشمگیری داشته است، اول اینکه باید بر رعایت پروتکل‌ها نظارت کامل انجام شود. مردم هم باید در این زمینه یاری‌رسان باشند. درست است که خیلی‌ها به دلیل مشکلات معیشتی مجبورند به سر کار بروند یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، اما اگر پروتکل‌ها را رعایت کنند، هم از جان خود محافظت می‌کنند و هم از جان عزیزان‌شان. متاسفانه در حال حاضر ابتلا خانوادگی بسیار گسترده شده است و کرونا دلتا حتی به کودکان هم رحم نمی‌کند. در واقع همه افراد جامعه در معرض خطر ابتلا هستند. اگر می‌خواهیم اقدام جهادی و جهشی کنیم قبل از هر چیز نیاز به تعطیلی سراسری و واقعی داریم. یعنی فقط اینکه دولت تعطیلی اعلام کند، هیچ فایده‌ای ندارد، باید با روش‌های سختگیرانه‌تری مردم را وادار به رعایت پروتکل‌ها و قرنطینه بکنیم. وقتی می‌گوییم تعطیلی اعلام شود، یعنی همه موظف به رعایت قرنطینه باشند، اعلام تعطیلی با اجرای آن خیلی فرق می‌کند و اگر تنها اعلام کنیم نه فقط باری از روی دوش کادر درمان برنداشته‌ایم که باعث می‌شویم مردم با بی‌احتیاطی به افزایش مبتلایان دامن بزنند. در حال حاضر با توجه به اینکه ایام محرم را در پیش رو داریم باید این نظارت صورت بگیرد که مردم عزاداری‌ها را به صورت مجازی برگزار کنند، هر نوع اجتماعی حتی اگر در فضای باز هم باشد خطرناک است و می‌تواند با افزایش تعداد مبتلایان و در نهایت مرگ و میر بیشتر بینجامد. الان دیگر وقت آزمون و خطا نیست. راه مشخص است و ما می‌دانیم که با گونه‌ای از بیماری طرف هستیم که هر چند وقت یک بار تغییر می‌کند، این را هم می‌دانیم که اولین و بهترین راه مقابله با این ویروس واکسیناسیون سراسری است، تا زمانی که ما بیش از 70 درصد جمعیت را واکسینه نکنیم، همچنان با موج‌های بعدی کرونا باید دست و پنجه نرم کنیم. شرایط بحرانی است این را هم مردم و هم مسوولان باید باور کنند. برای هر اقدامی باید عجله کنیم، هر چه ما بیشتر تعلل کنیم این ویروس بیشتر و بیشتر قربانی می‌گیرد. حمایت از کسب و کارها و مشاغل می‌تواند باعث شود که مردم انگیزه کافی برای رعایت قرنطینه داشته باشند، وقتی می‌گوییم تعطیلی باید شرایطی را فراهم کنیم که هیچ‌کس از خانه خارج نشود. 

در حال حاضر ما بعد از 18 ماه دست و پنجه نرم کردن با این ویروس باید به فکر کادر درمان هم باشیم. آنها هم دیگر توان سابق را ندارند، هر چند که هنوز هم با دل و جان از بیماران مراقبت می‌کنند، اما همین‌طور که می‌دانیم متاسفانه تعداد قابل توجهی هم از کادر درمان قربانی این بیماری شده‌اند و مسوولان باید به این فکر کنند که افزایش بیماران باعث می‌شود با کمبود نیرو در این زمینه مواجه شویم و این یعنی فشار بیشتر بر کادر درمان که البته نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران