شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ارزش معاملات بورس در سه ماه نخست سال با افت زیادی همراه شد و به دلیل هیجانات ایجاد شده در معاملات بورس چندان شاهد ورود نقدینگی به این بازار نبودیم،

محمدرضا قاسمی

ارزش معاملات بورس در سه ماه نخست سال با افت زیادی همراه شد و به دلیل هیجانات ایجاد شده در معاملات بورس چندان شاهد ورود نقدینگی به این بازار نبودیم، این روند تا انتهای خرداد ماه در بازار ادامه‌دار بود و ورود نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی به این بازار صورت نگرفت اما از ابتدای تیر ماه با توجه به افزایش ورود نقدینگی حقیقی‌ها به بازار و بازگشت رشد به معاملات بورس بخشی از افت بازار جبران شد. خردادماه ورود نقدینگی هوشمند تا حدود زیادی بهبود یافت و معاملات بازار با توجه به ورود نقدینگی در سهام ارزنده به سمت واقعیت پیش رفت که صورت‌های مالی در روند معاملات شرکت‌ها تاثیرگذار بودند و دیگر اخبار منفی و شایعات نتوانستند روند معاملات سهام این شرکت‌ها را تحت تأثیر خود قرار دهند. به عقیده بنده بازار از اوایل خرداد ماه روند منطقی خود را پیدا کرد و از تیر ماه وارد مدار صعودی شد اما سهامداران نباید در معاملات بازار سهام در انتظار حرکت‌های عجیب مانند سال گذشته باشند. همیشه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران آرامشی در بازار حاکم می‌شود و این آرامش در بازار خود را به صورت ورود شاخص بورس به مدار صعودی نشان خواهد داد. با توجه به وضعیت نقدینگی در کشور به نظر می‌رسد که بازار تا پایان سال با میانگین نرخ دلار ٢٥ هزار تومان حدود ٢٠ درصد رشد کند، اما اگر عاملی در کشور ایجاد شود که منجر به رشد دوباره نرخ دلار در بازار شود به‌طور حتم به لحاظ تورمی بر معاملات بورس اثرگذار خواهد بود. اگر مذاکرات به نتیجه مثبت برسد نخستین تأثیر خود را در سهام گروه خودرو و بانکی‌ها می‌گذارد، بعدازآن هم این اثر مثبت به سایر گروه‌ها ورود می‌کند و به مرور شاهد رشد معاملات اثر گروه‌ها در بازار خواهیم بود. 

در کوتاه‌مدت ممکن است به دلیل کاهش نرخ ارز روند معاملات بازار منفی باشد اما این موضوع موقتی است و در نهایت انتظار دلار کمتر از ٢٠ هزار تومان را در بازار نخواهیم داشت. در کنار تأثیر منفی موافقت با برجام بر معاملات بورس باید جنبه مثبت این اتفاق را مانند بهبود روابط اقتصادی، امکان صادرات مواد غذایی و صادراتی در نظر گرفت که به مراتب می‌تواند بر عملکرد شرکت‌ها و بهبود فضای معاملات بورس اثرگذار باشد. از جمله عواملی که می‌تواند روند معاملات بورس را متعادل کند و مانع از ایجاد روند منفی در بازار شود اجرایی شدن صحبت‌هایی است که از افزایش سرمایه شرکت‌ها مطرح است، برای مثال خبر افزایش سرمایه ١٢٠٠ درصدی شستا از محل تجدید ارزیابی دارایی که دیروز به تصویب رسید بدون شک تأثیر مثبتی بر روند معاملات بازار خواهد شد. صنایع کوچک حاضر در بازار مانند صنایع کاغذی، دارویی، کاشی و سرامیک از پتانسیل صادراتی خوبی برخوردارند که صنایع کوچک بازار در صورت استفاده از این موقعیت در کنار سهام بزرگ و شاخص‌ساز بازار رشد خواهند کرد. در کنار این اقدامات حذف ارز ٤٢٠٠ تومانی به دلیل از بین رفتن ارزپاشی به نفع کشور خواهد بود و همچنین برخی از صنایع می‌توانند با رشد و سودآوری خوبی همراه شوند که این موضوع به مراتب بر روند بازار تاثیرگذار خواهد بود. در شرایط فعلی معاملات بورس متعادل است و همسو با دیگر بازارها رشد خواهد کرد اما اگر نرخ دلار با رشد حدود ٢٠ درصدی همراه شود و به قیمت حدود ٣٠ هزار تومان برسد این اهرم افزایش نرخ دلار می‌تواند روند صعودی بازار را شتاب ببخشد و به بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارها دست پیدا کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران