شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بورس از مدار ورود به تعادل گذر کرده است و در اکثر سهم‌های بازار شاهد روند معقول هستیم یعنی دیدگاه منفی که در مورد برخی از صف‌های فروش داشتیم،

فردین آقابزرگی 

بورس از مدار ورود به تعادل گذر کرده است و در اکثر سهم‌های بازار شاهد روند معقول هستیم یعنی دیدگاه منفی که در مورد برخی از صف‌های فروش داشتیم، از۳۵۰ شرکت با ارزش ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان صف فروش به حدود ۱۵۰ شرکت با ارزش ۲ هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرده‌است.

همزمان با این موضوع افزایش تقاضایی به ارزش هزار میلیارد تومان در بازار مشاهده می‌شود که برای اولین‌بار در سال ۱۴۰۰ شاهد چنین اتفاقی هستیم که این جریان در طول هفته جاری نشان می‌دهد بازار هراس و نگرانی بیش از اندازه خود را به دنبال مشخص شدن تکلیف ریاست‌جمهوری از دست داده است و به هیچ عنوان انتظار رشد شارپی شاخص و سطح قیمت‌ها را نخواهیم داشت. تا به حال که حدود ۱۰ درصد بازدهی در شاخص کل داشته‌ایم، انتظار می‌رود که با فضای ثبات اقتصادی می‌توانیم روی بازدهی ۴۰ تا ۵۰ درصد تا انتهای سال بر اساس اطلاعات جاری حساب باز کنیم.اگر معاملات هفته آینده هم مانند همین هفته دنبال شود، با افزایش قیمت سهم‌ها قطعا جذابیت برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد شد و افرادی که بر اساس الگوریتم‌های متفاوت در بورس فعالیت می‌کنند، سعی می‌کنند سودها را شناسایی کنند. قطعا پیشرو عرضه‌ها باید افزایش پیدا کند؛ البته نه به این معنا که قیمت‌ها سرکوب شوند، اما به‌طور طبیعی، یک نقطه تعادل مناسب‌تر را خواهیم داشت و مهم این است که بخشی از کاهش‌های هفته جاری، یک گین تا رسیدن به نقطه مثبت و صف خرید ایجاد شد اما اگر شرایط بازار به همین روال پیش برود، عرضه‌ها تا حدودی افزایش پیدا می‌کند و مدار ملایم مثبت را به جای صف‌های خرید پیش رو خواهیم داشت.  اتخاذ تصمیم و سیاست از پیش تعیین شده برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بهترین روش سرمایه‌گذاری است یعنی اگر کسی قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارد با یک برنامه وارد بازار شود و اگر چنانچه به اهداف خود دست پیدا کرد، باید بر اساس برنامه‌ها کار خود را جلو ببرد چراکه شناور بودن در بین سهم‌ها ممکن است زمانی را از افراد بگیرد، ولی توصیه می‌شود حتما با صاحب‌نظران مانند مشاوران و سبدگردانان مشورت داشته باشند. گره زدن تصمیمات اقتصادی و سرمایه‌گذاری به توافقات برجامی، نتیجه‌ای جز اتلاف وقت و سرمایه برای سرمایه‌گذاران ندارد. می‌توان در نهایت سه سناریو برای این گفت‌وگوهای برجامی در نظر گرفت. سناریوی اول این است که توافق حاصل خواهد شد و نرخ ارز در نتیجه ثبات خواهد داشت. سناریوی دوم این است که توافق حاصل نخواهد شد و در نتیجه نرخ ارز روند صعودی به خود خواهد گرفت. سناریوی سوم که از نظر من محتمل‌ترین سناریو است این است که در کوتاه‌مدت نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد و این گفت‌وگوها طول خواهد کشید و بنابراین شاهد روند ملایم افزایش نرخ ارز خواهیم بود و این مساله جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش خواهد داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران