شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اکنون بیشتر موجودی انبار‌های ذخیره نفت به‌شدت در حال کاهش است و این موضوع به علت رشد تقاضای نفت پس از بهبود اوضاع اقتصادی و کنترل نسبی ویروس بیماری کرونا رخ داده است

اکنون بیشتر موجودی انبار‌های ذخیره نفت به‌شدت در حال کاهش است و این موضوع به علت رشد تقاضای نفت پس از بهبود اوضاع اقتصادی و کنترل نسبی ویروس بیماری کرونا رخ داده است. قیمت نفت در دوره اخیر به بالاتر از ۷۰ دلار رسیده است و بر این اساس بلومبرگ در روند صعودی قیمت نفت، افزایش تقاضای جهانی در نیمه دوم سال جاری را عاملی مهم می‌داند. به همین دلیل امکان دارد بازار شاهد رکوردی در چند ماه آینده باشد. البته دستیابی به رکورد ۱۵۰ دلاری سال ۲۰۰۸ خیلی سخت، اما برخی فعالان بازار حتی اعتقاد دارند نزدیک شدن به آن ارقام شگفت‌آور قبلی دور از دسترس نیست. از ابتدای سال تاکنون قیمت نفت برنت نزدیک به ۵۰ درصد رشد داشته است. حال بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی پیش‌بینی می‌کنند نفت به فراتر از ۱۰۰ دلار هم برسد. تا قبل از این برخی بانک‌ها، بازرگانان و معامله‌گران عمده از سه رقمی شدن قیمت نفت سخن می‌گفتند، اما اکنون برخی مدیران شرکت‌های بزرگ نفتی ملقب به بیگ‌اویل هم احتمال افزایش قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار را دور از دسترس نمی‌دانند. «دارن وودز» مدیرعامل اکسون‌موبیل اعتقاد دارد سرمایه‌گذاری اندک در سال‌های اخیر باعث شده تا اکنون افزایش عرضه به میزان تقاضا نباشد. راه افتادن دوباره چرخ‌های اقتصاد جهانی نیازمند توازن مجدد بازار است و تا زمان متعادل شدن عرضه و تقاضا شاهد رشد قیمت خواهیم بود. به همین دلیل در کوتاه‌مدت و تا زمانی که این توازن رخ بدهد احتمالا جهان شاهد قیمت‌های بالای نفت خام و حتی فراتر از ۱۰۰ دلار هم خواهد بود. گلدمن ساکس، رویال داچ شل، توتال و برخی دیگر از شرکت‌های نفتی و بنگاه‌های تجاری نیز خود را برای چنین روز‌هایی آماده می‌کنند. با این‌حال پیش بینی می‌شود پس از یک پیک قیمتی بار دیگر قیمت نفت تا حد زیادی کاهش یابد و تعادل به بازار باز خواهد گشت.

  ثبت بالاترین قیمت نفت در 2.5 سال گذشته/ روند افزایشی ادامه دارد

هرچند در حال حاضر قیمت نفت در معاملات امروز اندکی کاهش یافته اما در ابتدای معاملات به 76.60 دلار بالاترین قیمت از اکتبر 2018 رسیده بود. به گزارش فارس به نقل از رویترز، قیمت نفت پس از اینکه در ساعات اولیه معاملات به بالاترین رقم در 2 سال و نیم اخیر رسید، با افزایش دوباره موارد ابتلا به کووید 19 در آسیا کاهش یافت. قیمت نفت برنت به 76.60 دلار، بالاترین رقم از اکتبر 2018 رسیده بود که در حال حاضر با 29 سنت کاهش به 89 دلار در هر بشکه رسیده است. هر بشکه نفت خام امریکا با 29 سنت کاهش 73.76 دلار معامله شد. اما تحلیلگران معتقدند که روند افزایشی هنوز از خط خارج نشده است. استفان برناک، تحلیلگر بازار گفت: «با توجه به اینکه احساس حاکم بر بازار افزایشی است، ناظران بازار می‌گویند قیمت نفت احتمالا همچنان افزایش یابد... واکسیناسیون و تقاضای قوی در تابستان احتمال ادامه روند افزایشی را تقویت می‌کند.» با اعلام رشد اقتصادی قوی و افزایش مسافرت‌ها در تابستان در نیمه کره شمالی که تقاضا برای سوخت را بهبود داده است، متوسط قیمت نفت برای پنجمین هفته متوالی در هفته گذشته افزایش یافت .در عین حال، عرضه نفت خام کم است، زیرا اوپک پلاس همچنان برنامه کاهش تولید را حفظ کرده‌اند. اوپک پلاس به تدریج این کاهش را کم خواهد کرد و در فاصله می‌ تا جولای روزانه 2.1 میلیون بشکه به تولید خود خواهد افزود. اوپک پلاس در اول ماه جولای دیدار و با توجه به بهبود تقاضا در مورد افزایش تولید بیشتر در ماه آگوست گفت‌وگو می‌کنند. بانک‌های ANZ و ING پیش‌بینی می‌کنند اوپک پلاس تولید خود را حدود 500 هزار بشکه در روز در ماه آگوست افزایش دهند که احتمالا در این ماه قیمت‌ها بالاتر رود.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران