شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در دو الی سه روز اخیر اغلب سهام بزرگ بازار در حال معامله برمدار منفی بودند اما معاملات مثبت سهام شرکت شستا به علت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و زیرمجموعه‌های آن منجر به روند صعودی شاخص بورس در بازار شد

پیمان حدادی

در دو الی سه روز اخیر اغلب سهام بزرگ بازار در حال معامله برمدار منفی بودند اما معاملات مثبت سهام شرکت شستا به علت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی و زیرمجموعه‌های آن منجر به روند صعودی شاخص بورس در بازار شد و معاملات بازار را از روند منفی به سمت صعود پیش بردند.

بازار سرمایه از دو ماه گذشته و بعد از اصلاح شدیدی که تجربه کرد در موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری قرار گرفت اما تحت تأثیر ابهامات موجود در زمینه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و وجود ترس در معاملات این بازار، شاخص بورس همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. ثبات در قیمت ارز، گزارش مثبت شرکت‌ها، رکود در معاملات بازارهای موازی به‌خصوص رمزارزها که به عنوان رقیب اصلی بازار در طی هفته‌های گذشته بودند باعث شد تا معاملات بورس رنگ دیگری به خود بگیرد و روزهای امیدوارکننده‌ای را در این بازار ایجاد کنند.

همچنین در کنار این مسائل به‌مرور نمادهای کوچک بازار که در صف فروش قرار داشتند به تعادل رسیدند و با توجه به‌قرار گرفتن در فصل مجامع برخی از سرمایه‌گذاران سرمایه‌های در اختیار خود را برای اخذ سود وارد بازار می‌کنند تا بتوانند سود نقدی از مجمع کسب کنند، این موضوع به دلیل افزایش ورود نقدینگی به بازار باعث تغییر سمت‌وسوی معاملات بورس و ایجاد روزهای امیدوارکننده در این بازار شده است.

در بودجه دولت افزایش تورم پیش‌بینی‌شده است؛ بنابراین انتظار افزایش تورم دیگر عامل موثر در رشد بازار بود که باعث شد تا شاخص بورس از روزهای گذشته در مسیر صعودی قرار بگیرد. انتخاب ریاست‌جمهوری در بازار با دو تأثیر کوتاه‌مدت و بلندمدت همراه بود، نخستین تأثیر آن پایان برگزاری انتخابات و رفع ابهامی بود که گریبان بازار را گرفت و باعث ایجاد روند منفی در معاملات بورس شد.

تأثیر بلندمدت آن مرتبط به کابینه دولت به‌خصوص کابینه اقتصادی است که این موضوع می‌تواند به‌شدت بر روند بازار تأثیرگذار باشد، باید منتظر ماند و دید برنامه و دیدگاه کابینه جدید چگونه خواهد بود و کدام‌یک از سیاست‌های انبساطی و انقباضی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. به عقیده بنده در این زمینه یکی از مسائل قابل‌توجه این است که کابینه اقتصادی کشور کدام‌یک از مسائل را مانند تورم یا رشد اقتصادی به عنوان اولویت فعالیت خود در دستور کار قرار می‌دهد. از طرف دیگر موضوع بسیار مهم بازار، دیدگاه دولت جدید نسبت به برجام است. این موضوع جزو مسائلی تلقی می‌شود که می‌تواند به‌شدت بر روند بازار اثرگذار باشد. با توجه به وجود چنین مسائلی در... 

 کشور و تأثیر آن بر بازار، از این موضوع نباید غافل ماند که ١٠٠ درصد روند کلی معاملات بورس تا پایان سال مثبت است و می‌تواند بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارها در اختیار سهامداران قرار دهد. اکنون قیمت سهام اکثر شرکت‌ها بعد از اصلاح شدیدی که تجربه کرده‌اند بسیار ارزان شدند و موقعیت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده‌اند. سهامداران برای کسب بازدهی معقول در بورس باید استراتژی خرید و نگهداری را جایگزین استراتژی نوسان‌گیری در معاملات بورس کنند و سهامی را انتخاب کنند که جزو سهام اصلی بازار هستند و از میزان نقدشوندگی بالایی برخوردارند. سهامداران برای سرمایه‌گذاری در این بازار باید گزارش ماهانه شرکت‌ها و صورت‌های مالی فصلی را با دقت زیادی مدنظر قرار دهند، اکنون و با توجه به وضعیت فعلی بازار وزن تحلیل در بازار بیشتر می‌شود به همین دلیل سهامداران باید سهامی را که از پتانسیل خوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردارند انتخاب کنند، سهامداران در صورت انتخاب درست می‌توانند تا پایان سال بازدهی خوبی را از بازار کسب کنند. ریسکی که اکنون بازار را تهدید می‌کند نوعی ابهام در خصوص نتیجه مذاکرات است، همچنین در کنار این موضوع اسامی اعلام‌شده برای کابینه اقتصادی دولت سیزدهم جزو مسائل بسیار مهمی تلقی می‌شود که می‌تواند روند بازار را تحت تأثیر خود قرار دهد. وعده‌هایی در خصوص واریز ٢٠٠ میلیون دلار منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه داده‌شده بود که اکنون فقط معادل ریالی ٥٠ میلیون دلار واریزشده است، در صورت واریز باقیمانده منابع مالی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، افزایش فعالیت بازارگردانی سهام، وعده‌های دولت جدید در مورد بازار سرمایه در یک برنامه مدون و نیز انتشار آن وضعیت بازار بهتر از روند فعلی می‌شود و می‌توانیم شاهد رشد بیشتر شاخص بورس در بازار باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران