شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اولین موضوعی که نیاز به توجه دارد، سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌ است. اولین اولویت دولت سیزدهم باید توسعه اقتصادی باشد و لازمه آن هم در نظر گرفتن رفع یک سری موانع در مسیر آن است.

جمشید عدالتیان

اولین موضوعی که نیاز به توجه دارد، سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌ است. اولین اولویت دولت سیزدهم باید توسعه اقتصادی باشد و لازمه آن هم در نظر گرفتن رفع یک سری موانع در مسیر آن است.

اولین موضوعی که نیاز به توجه دارد، سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌ است که برای رخ دادن این اتفاق ایجاد امنیت در فضای کسب و کار باید جدی انگاشته شود. البته جهت تحقق این مهم ثبات و کنترل تورم هم از موارد تاثیرگذار به حساب می‌آید که نباید آن را به فراموشی سپرد. رشد اقتصادی به ‌طور حتم با افزایش اشتغال، تولید و بهبود کیفیت محصول همراه خواهد شد.

نوسازی صنایع ازجمله کارهایی محسوب می‌شود که برای رشد اقتصادی لازم به نظر می‌رسد و هر ساله صحبت از رشد ۸ درصدی آن به میان می‌آید، اما لازمه رسیدن به این هدف تغییر سیستم بانکی، مباحث مالیاتی، تامین اجتماعی، ثبت شرکت و راه‌اندازی آن و بهبود فضای کسب و کار است که باید بلافاصله انجام شود و به قول رهبر معظم انقلاب هم موانع از سر راه تولید برداشته شود و هم مواردی مانند کشاورزی و دامداری رشد مناسب یابند. 

بدون رشد اقتصادی علاوه بر اینکه تمام موارد اشاره شده تحقق نخواهد یافت، کنترل نقدینگی و تورم هم به آن افزوده می‌شود. وی در خصوص اقداماتی که از سقوط بیشتر پول ملی در دولت سیزدهم جلوگیری به عمل خواهد ‌آورد، چنین توضیح داد: ریشه این مساله بر می‌گردد به همان رشد اقتصادی که مورد اشاره قرار گرفت. به این معنا زمانی که رشد اقصادی وجود داشته باشد و در کنار آن نقدینگی کنترل بشود، ابتدا تورم کاهش می‌یابد، علاوه بر این، مساله تثبیت پول ملی را نیز می‌توان شاهد بود.

ارزش پول ملی هر کشوری به رشد اقتصادی و پویا بودن اقتصاد آن بر می‌گردد که شاخص‌های مختلف مانند بیکاری و تورم را مورد کنترل قرار داده است. این عوامل سبب می‌شود که پول ملی در واقع ابتدا تثبیت شود، سپس با رشد پایدار، تورم هم به کنترل درخواهد آمد. 

 کنار این موارد لازم است که تولید افزایش و کیفیت آن بهبود یابد تا کاهش خرید بنزین بر آن و صادرات تاثیر نگذارد، بنابراین تمام این موارد به رشد اقتصادی مناسب که چند بار مورد تاکید قرار دادم و کنترل نقدینگی و کاهش تورم بر می‌گردد.

علاوه بر این موارد، قانونی به اسم بهبود فضای کسب و کار در کشور وجود دارد که اجرایی نشده است. به‌ طور نمونه در این خصوص به مصرف برق در صنایع می‌توان اشاره کرد که روزی سه یا چهار ساعت قطع می‌شود و قطعا با ادامه چنین وضعیتی نمی‌توان به رشد صنایع امید داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران