شماره امروز: ۵۴۷

| | |

درباره فوری‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای اقتصادی کشور در آغاز فعالیت دولت سیزدهم دولت کنونی کارهایش را در زمینه رفع تحریم‌ها انجام داده و مزایای آن به دولت جدید خواهد رسید،

مرتضی افقه

درباره فوری‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای اقتصادی کشور در آغاز فعالیت دولت سیزدهم دولت کنونی کارهایش را در زمینه رفع تحریم‌ها انجام داده و مزایای آن به دولت جدید خواهد رسید، اما اقدام مکمل فوری دیگر خروج از لیست سیاه FATF است. بدون هیچ تردیدی مهم‌ترین کاری که دولت آتی باید مورد توجه قرار دهد، خروج از لیست سیاه FATF و حل مشکل تحریم‌هاست. ایران به تجارت خارجی، فروش نفت و خرید مواد اولیه به ‌شدت وابسته است و دلیل بخش قابل توجهی از بی‌رونقی تولید در این روزها عدم تامین نیازهای نخستین از خارج است. بنابراین در صورتی که این مشکل برطرف نشود، با توجه به اینکه در سه سال گذشته تحریم سبب شد تا بسیاری از ذخایر کشور مورد مصرف قرار گیرد، دولت آینده تقریبا زمینگیر است و توانایی انجام هیچ اقدامی در آینده را نخواهد داشت، پس فوری‌ترین کار بحث مورد نظر است که در ابتدا هم مورد اشاره قرار گرفت. یک ‌سری اقدامات اساسی و ساختاری جهت کاهش آسیب‌پذیری نسبت به تحریم‌ها درمیان‌مدت و بلندمدت باید انجام بگیرد. افقه در خصوص اقداماتی که از سقوط بیشتر پول ملی در دولت سیزدهم جلوگیری به عمل خواهد ‌آورد، ابراز کرد: سقوط پول ملی به دلیل نبود تولید ملی و نیازهای ارزی است. ارزان شدن پول ملی به معنای گران شدن پول‌های دیگر (دلار و یورو) است، گران شدن آن هم به این دلیل است که ایران نفت خود را که دارای خاصیت ارزآوری است را به فروش برساند. زیرا بین ارزش پول داخلی و خارجی رابطه معکوس وجود دارد. حفظ شدن ارزش پول ملی نیاز به ارزآوری به اندازه کافی در داخل کشور دارد و این امر نیازمند آن است که هم صادرات انجام بگیرد و هم مبالغ ناشی از صادرات وارد کشور شود که آن هم به FATF  برمی‌گردد.

بدون هیچ تردیدی تورم در این دایره به وجود آمده متوقف خواهد شد، چنانچه همان طور که مطرح کردم نیازهای ارزی تامین شود زیرا هم تولیدات داخلی افزایش پیدا می‌کند و هم عرضه کالاهای مصرفی خارج از کشور زیاد می‌شود، بنابراین نتیجه آن کاهش تورم خواهد شد.  دولت آینده چنانچه درصدد حل مشکلات 30 ساله است، نیاز به یک تحولات اساسی و زیربنایی در ساختار اداری، اجرایی و مدیریتی دارد. برای این کار هم در واقع باید شایستگی را به‌ طور واقعی ملاک عمل قرار دهد، در غیر این صورت مشکلات قابل حل نخواهد بود.  نکته دیگر اینکه باید برخی از تنگ‌نظری‌ها کاهش یابد تا سطح مهاجرت به خارج که بیشترین سرمایه کشور به حساب می‌آید، متوقف شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران