شماره امروز: ۵۴۷

| | |

از مردادماه سال گذشته که قیمت سهام عدالت برای عموم دارندگان به ۲۰ میلیون تومان رسید تاکنون ارزش سهام عدالت در حال کاهش بوده و تقریباً نصف شده است.

همایون دارابی

از مردادماه سال گذشته که قیمت سهام عدالت برای عموم دارندگان به ۲۰ میلیون تومان رسید تاکنون ارزش سهام عدالت در حال کاهش بوده و تقریباً نصف شده است. با توجه به اینکه حدود ۴۶ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت هستند؛ نصف شدن این ارزش چیزی درمجموع حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان زیان وارد کرده است. ارزش سهام عدالت در مردادماه سال گذشته به نزدیک یک‌میلیون میلیارد تومان رسیده بود و در حال حاضر متأسفانه تقریباً این ارزش نصف شده است. این ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برای هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم است و تفاوتی ندارد، زیرا آنهایی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند هم ارزش دارایی‌شان در شرکت‌های سرمایه‌گذاری نصف شده است. موضوع این است که کل ریزش‌های بازار ناشی از سیاست‌های نامناسبی بوده است که در حوزه اقتصادی در بخش‌های مختلف به‌ویژه در رابطه با نرخ بهره و نرخ دلار اتخاذشده است. به‌طور کل تمام بازار سرمایه دچار وضعیت نامناسبی شده که مقصر اصلی آن سیاست‌های اقتصادی بوده است.

بخش عمده این ریزش‌ها به دلیل نرخ بهره بالا، ناپایداری نرخ دلار و همچنین قیمت‌گذاری دستوری بوده است.

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌توان به دولت جدید گوشزد کرد؛ این موضوع است که اشتباهات گذشته را تکرار نکند و اجازه ندهد که این اشتباهات عملا سبب آسیب به اقتصاد کشور شود. ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تقریبا برابر است با یارانه ۲۰ سال خانوار‌ها؛ مسوولان باید به این نتیجه برسند که حمایت از مردم صرفا نباید از طریق یارانه نقدی باشد و باید این حمایت از طریق ثروت‌آفرینی و تقویت دارایی انجام شود. البته لازم است بنده در خصوص انتخابات نیز توضیحی بدهم، آرای بسیار پایینی که یک عضو کابینه کنونی به دست آورده، نشان داد که مردم از سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم راضی نیستند و همین مساله حکم می‌کند که دولت سیزدهم در مورد سیاست‌های اقتصادی، معیشت، افزایش تولید و بهبود ثروت عمومی حساس باشد؛ ضمن اینکه مردم از دولت جدید انتظار دارند که رییس‌جمهور سیزدهم این مسائل را به‌صورت ویژه در دستور کار قرار داده و برای رفع معضلات گام بردارد. یکی از مخالفت‌هایی که با کاندیداهای وابسته به دولت دوازدهم صورت گرفت، سیاست ایشان در بازار سرمایه بود و باید به دولت سیزدهم یادآور شد که بورس اکنون ۵۰ میلیون سهامدار دارد که بیشتر آنها را سهامداران عدالت تشکیل می‌دهند و چشم‌انتظار سیاست‌های درست دولت در بازار سرمایه هستند؛ بنابراین رییس‌جمهور منتخب باید در مساله انتخاب کابینه خود، دقت و وسواس بسیار بالایی به خرج دهد. به نظر بنده رییس‌جمهور منتخب باید رویکردهایی همچون تقویت تولید، افزایش خودکفایی، توجه به دارایی‌های مردم، کاهش فرصت‌های کسب درآمد بدون تولید و کنار گذاشتن مساله قیمت‌گذاری دستوری را در برنامه خود جای‌داده به اهداف و شعارهایی که در دوران رقابت بیان کرده، پایبند باشد تا بتواند کارنامه موفق و قابل‌تحسینی را بر جای بگذارد. همچنین آنچه منجر به شکل‌گیری وضعیت فجیع بازار سرمایه در سال گذشته شد، ناشی از سیاست‌های متناقض در بخش‌های مختلف دولت و ثمره اختلافات درونی دولت ازجمله میان وزارت اقتصاد و نفت بود که در کنار اجرای سیاست‌های بسیار مخرب بانک مرکزی در مورد نرخ سود بانکی و… وضعیت بسیار بدی را برای سهامداران رقم زد؛ ضمن اینکه باید به این مسائل، سیاست‌گذاری دستوری در وزارت صمت به‌خصوص در گروه خودرویی را هم اضافه کرد؛ ضمن اینکه این نرخ‌گذاری دستوری در صنایع غذایی و فولاد نیز مشاهده شد و اثرات مخربی را در بازار بر جای گذاشت که این سیاست‌های غلط نباید از سوی رییس‌جمهور منتخب تکرار شود. البته بنده بر این عقیده‌ام که روزهای خوش شاخص بورس درراه است و بازار به‌آرامی شروع به رشد خواهد کرد تا در نهایت، با تغییر دولت و سیاست‌های منطقی که در پیش‌گرفته می‌شود، بتوان حضور وزرای جدید و مدیران جدید را در این عرصه شاهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران