شماره امروز: ۵۴۷

| | |

روز انتخاب در کشور فرارسیده و همان طور که در هفته‌های گذشته گفته شد در روزهای نزدیک به انتخابات و برای جمع‌آوری رای مردم کاندیداهایی که تایید صلاحیت شده‌اند

حامد علی‌محمد

روز انتخاب در کشور فرارسیده و همان طور که در هفته‌های گذشته گفته شد در روزهای نزدیک به انتخابات و برای جمع‌آوری رای مردم کاندیداهایی که تایید صلاحیت شده‌اند بعد از بسیاری از حواشی روی به وعده‌های غیرکارشناسی درباره بازار سرمایه برای جذب رای مردم به نفع خود آوردند. دیده شد در همین چند روز اخیر بسیاری از این نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری وعده درست کردن وضعیت بورس را داده‌اند اما هیچ ‌یک از اینها برنامه‌ای را ارائه نداده و فقط مدت‌زمان مشخص کردند یا بازار دوباره برگردد یا زیان افراد زیان‌دیده را پرداخت می‌کنند. این ‌یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مورد نظر می‌تواند باشد اگر به آن به ‌صورت کارشناسی نگاه کرد که آیا دوباره یک‌ روند صعودی شارپی شاخص کل خواهد بود که تبعات زیادی دارد یا نقدینگی جبران زیان افراد از چه منابعی تأمین خواهد شد. البته در خصوص ریزش بازار نیز بین برخی از مسوولان تنش ایجاد شده در حال حاضر گفته می‌شود تصمیمات افراد خاص باعث ریزش شده ولی تا مدت‌های طولانی مردم و سهامداران خرد آموزش ندیده می‌دانستند. حال باید دید این شوی تبلیغاتی بین نفت و آقایان مرتبط با این موضع چه زمانی پایان خواهد یافت تا بار دیگر عمده مشکلات بر دوش سهامدار بدون حمایت خواهد آمد‌.

اما رشد بازار در طی روزهای اخیر با برخی حواشی مختلف دست پنجه نرم کرده از اتفاقی که با حضور یک نماینده در بورس شاخص ریزش داشته تا عرضه‌های اولیه که استقبال کمتری از آنان شده و در بمباران خبری انتخابات دیده نشده‌اند، از سوی دیگر افزایش چشمگیر قیمت محصولات کارخانه‌ها نیز دچار افزایش قابل‌توجهی در سهام آن شرکت‌ها نداشته است. تحلیل‌های کارشناسان حوزه بورس که تا چندی پیش در تمامی شبکه‌های اجتماعی مانند قارچ رشد پیدا کرده بود و زاد ولد بسیار داشته الان دیگر کمتر تولید محتوا می‌کنند و کمتر فردی به دنبال این است که محتوا را دنبال کند. به‌ صورت عامیانه تب تاب بورس در ایران رو به کاهش و رد شدن از آن توسط مردم است مانند بسیاری از کارهای که در چند سال اخیر رخ ‌داده و هجوم سیل عظیمی از مردم به یک بازار بوده و بعد از شکست بسیاری از محدوده‌ها و خط قرمزهای آن و آشفته کردن آن بازار مردم با زیان و البته بسیاری از سودجویان با منفعت بسیار بازار را رها کرده و سمتی دیگر سوق پیدا خواهند کرد. در حال حاضر یکی از جدی‌ترین اتفاق برای بازار سرمایه در دولت جدید انتصاب رییس جدید برای بورس است که باید دید چه تصمیمات جدید را برای بهبود عملکرد بازار سرمایه ارائه خواهد داد. تصمیماتی که در ماه‌های گذشته هیچ ‌گونه تاثیر مثبتی نداشته بلکه تاثیر منفی بیشتر داشته است مانند اضافه کردن دامنه نوسان به منفی/ مثبت 10 درصد باز شد تا جذابیت معامله را بیشتر کند برای خرید فروش ولی بیشتر سهامی که با چنین روشی معامله شدند فقط توانستند منفی 10 درصد خود را پر کنند تا زیان بیشتری به سهامدار وارد شود. در اولین روز بعد انتخابات باید دید عملکرد بازار سرمایه به آرا و انتخابات روز جمعه چگونه خواهد بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران