شماره امروز: ۵۴۷

| | |

چند ماه است که بازار پتانسیل‌های بنیادی خود را از نظر میزان فروش و رشد نرخ سودآوری سهام نشان می‌دهد و چندین ماه است که در بازار با اصلاح قیمتی فرسایشی مواجه هستیم. مساله اساسی موجود در بازار،

علیرضا تاج‌بر

چند ماه است که بازار پتانسیل‌های بنیادی خود را از نظر میزان فروش و رشد نرخ سودآوری سهام نشان می‌دهد و چندین ماه است که در بازار با اصلاح قیمتی فرسایشی مواجه هستیم. مساله اساسی موجود در بازار، اعتماد سرمایه‌گذاران است که هنوز برنگشته بود و به همین دلیل پتانسیل‌ها بالفعل نشدند. آرام‌آرام هم به بهانه انتخابات و هم به بهانه بحث گشایش‌های بین‌المللی در سیاست‌های بین‌الملل این اعتماد نسبت به بازار سرمایه جلب می‌شود و از طرفی، قیمت‌ها بسیار جذاب هستند. اگر به مدت چند روز شاهد افزایش حجم معاملات باشیم و صف خریدها و تقاضاهای پایدار را شاهد باشیم و از طرف دیگر سرمایه‌گذاران حمایت حقوقی‌ها را ببینند، می‌توانیم به بازگشت روند بازار امیدوار باشیم بنابراین، می‌توان گفت روز گذشته، روز خوبی برای بازار سرمایه بود چون هر دو مورد را شاهد بودیم، اما این روند باید ادامه‌دار باشد تا اعتماد ظرف ۶ ماه ازدست‌رفته را جلب کرد. در بازارهای موازی، مالیات‌هایی وضع‌ شده است که اگر اجرایی شود، تنها مقصد سرمایه‌گذاری می‌تواند سپرده‌های بانکی و بازار سهام باشد که می‌توان گفت عاملی است که به‌طور چشمگیری روی بازار اثر می‌گذارد.

سهامداران حقوقی شرکت‌ها باید تلاش کنند تا از عرضه‌های بی‌رویه خودداری کنند و اعتماد مردم را نسبت به بازار سرمایه جلب کنند تا در کوتاه‌مدت یک پایداری در بازار صورت بگیرد، اما با اطمینان می‌توان گفت امسال، بازار سرمایه بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری خواهد بود. بحث‌های بنیادی بازار سرمایه در رابطه با شرکت‌های صادرات‌محور و بزرگ صادق است که میزان فروش آنها به نرخ جهانی و نرخ دلار بستگی دارد که ما شاهد افزایش نرخ‌های جهانی و پایداری دلار در قیمت‌های حال حاضر هستیم، بنابراین اولین گزینه برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های صادرات‌محور هستند و کالاهای اساسی را تولید می‌کنند و بعد از گشایش‌های سیاسی، گروه خودرو و بانک هم با توجه به اصلاح قیمت شدید خود، گزینه‌های مناسبی هستند. در حال حاضر شرکت‌های سوددِه و بنیادی حاضر در بازار سرمایه، از نظر تولید و فروش در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند و اصلاح قیمتی بسیار خوبی داشتند.در بسیاری از سهام، با وضع قانون دامنه نوسان نامتقارن، نقد شوندگی کاهش یافت، البته چند روزی است که دامنه نوسان متقارن شده و مطمئناً این تصمیم بر روند بازار سرمایه اثر می‌گذارد و بر این اساس ما شاهد ورود سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت به بازار سرمایه خواهیم بود.در روزهای پیش رو، با انتشار گزارش سه‌ماهه شرکت‌ها مواجه هستیم که به علت نرخ‌های جهانی، افزایش نرخ دلار و فروش شرکت‌ها، ازنظربنده گزارش‌های بسیار خوبی منتشر خواهد شد. بنابراین انتظار می‌رود که آهسته و پیوسته، شاهد برگشت بازار سرمایه به‌خصوص در سهام بنیادی باشیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران