شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فکر کنم سال 1399 در اردیبهشت ماه یا خرداد ماه یک مطلبی را منتشر کردم در خصوص اینکه سال ۱۴۰۰ یکی از مهم‌ترین و داغ‌ترین موضوعات کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری موضوع بازار سرمایه است

پیمان مولوی

 فکر کنم سال 1399 در اردیبهشت ماه یا خرداد ماه یک مطلبی را منتشر کردم در خصوص اینکه سال ۱۴۰۰ یکی از مهم‌ترین و داغ‌ترین موضوعات کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری موضوع بازار سرمایه است و زنگ خطر را در آن مکان و زمان به صدا درآوردم که ما نمی‌توانیم بازار سرمایه را با وعده سر و سامان دهیم مثل اقتصاد رویکردهای پوپولیستی رویکردهای غیر واقع‌بینانه و رویکردهایی که فقط بگوییم که به چه نحوی می‌خواهیم چه کارهایی انجام دهیم ولی بیس آن را متوجه نباشیم و ندانیم می‌تواند خطرناک باشد. از نظر من این موضوع یک ریسک برای بازار سرمایه محسوب می‌شود. قول‌هایی داده شود که بازار سرمایه را به جای اینکه به سمت بازاری شفاف  ببرد تبدیل کند به بازاری که قرار است به همه سود بدهد و ضرری هم نداشته باشد. بازار سرمایه از اقتصاد ایران جدا نیست. اقتصاد باید رشد و حرکت داشته باشد تا بازار سرمایه بتواند متعادل،متوازن و پایدار رشد کند. بالا رفتن و پایین رفتن بازار نیز جزء ذات بازار است. رویکردهای کوتاه‌مدت مثل اتفاقی که  در سال ۱۳۹۹  افتاد نسبت به بازار از  دید سیاستگذار ضربه زیادی به توسعه این بازار می‌تواند بزند و روند حضور مردم را در این بازار کند بکند. به نظر بنده خیلی خوب بود که همه دوستان خیلی شفاف ابتدا در خصوص اقتصاد صحبت کنند و نقش بازار سرمایه در این بازار را بگویند. جملات کلی در این بازار جوابگو نیست و واقعیت این است که من به شخصه به جملات کلی چیزی ندیده‌ام.

بنده اعتقاد دارم دامنه نوسان حتماً باید از بازار حذف شود و  تغییرات دامنه نوسان ممکن است برای بازار کار آن باشد. دامنه نوسان می‌تواند با یک برنامه از پیش تعیین شده و با یک زمانبندی مشخص شود. در خصوص حجم مبنا نیز مطالب بیشتری وجود دارد که کارکرد حجم مبنا متفاوت است و دامنه نوسان باید حذف شود. البته با یک برنامه زمانبندی مشخص از سوی سازمان بورس و در خصوص اتفاقاتی که در چند روز اخیر در بازار رخ می‌دهد و روند مثبت را در بازار شاهد هستیم. توصیه بنده به سرمایه‌گذاران این است که  به گونه‌ای عمل کنند که فکر کنند وارد بازاری با ریسک می‌شوند و بر اساس رویکرد مشخص از شخصیت‌شناسی تیپ شخصیتی نوع سرمایه‌گذاری و نوع نیاز خود به  این بازار رجوع کنند نه بر اساس حرف‌هایی که زده می‌شود، این جملات کلی نیست و ذات سرمایه‌گذاری است. متاسفانه در ایران جملات جذاب خریدار دارد و برای مثال خیلی تفاوت بین اینکه بیت کوین را سرمایه‌گذاری می‌کنم برای اینکه اعتقاد دارم آینده اقتصاد جهانی یک اقتصاد غیر متمرکز است مبتنی بر گذر دیجیتال، حال تا اینکه آقای لیام ماسک بیت‌کوین را برای تسلا می گذرد و یانمی‌گذرد خیلی از افرادی که براساس گام دوم حرکت می‌کنند ولی شب‌ها کابوس می‌بینند که آقای ایکس و ایگرگ برای بیت‌‌کوین چه تصمیمی می‌خواهند بگیرندو... انسان هستیم باید خردمندانه رفتار کنیم و سرمایه‌گذاری بدون خردورزی و با هیجان امکان‌پذیر نیست.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران